| TweetyXOX a întrebat:

Am o problema mai ciudata. Nu mai pot dormii noaptea pentru ca am senzatia ca vad umbre si aud zgomote ciudate, de exemplu am vrut sa ma culc acum 20 de min si am auzit un clopot, dupa un sunet de vapor si oameni vorbind.(precizez ca televizorul era stins). Lucruri de genul mi se intampla si ziua, doar ca nu ma sperie. Am problema asta de mica, si am crezut ca o sa-mi treaca pe la vreo 10-11 ani (in momentul actual am 16) dar nu, a devenit si mai rau. Pot dormi decat langa perete cu fata la el, pentru ca vad cum se misca umbrele prin camera si ma ingrozesc. Si nu, nu pot merge la un psiholog, nu ma lasa mama, spune ca doar eu nu-s nebuna sa ma duc la psiholog.Imi e frica sa nu am ceva problema mintala :\. Si acum nici nu mai pot sa-mi dau seama daca totul se intampla doar in capul meu, sunetele si umbrele par asa reale. Si pe langa asta am senzatia ca se holbeaza cineva la mine, probabil ca si noaptea asta o sa fie noapte alba. help. sad

8 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Mama ta greseste. Nu trebuie sa fii nebun ca sa mergi la psiholog. Nici macar la psihiatru nu ajung doar nebuni. Sunt atatia si atatia oameni perfect sanatosi care, din cauza unei mici probleme, au discutat sau au fost tratati de un psiholog. Mama ta greseste, repet. Problema ta nu este una chiar atat de grava. Fiecare om are cate ceva, unii anxietate, altii diferite fobii. Poti s-o rezolvi discutand cu un psiholog fara stirea mamei, cel mai la indemana fiind psihologul scolii. Chiar daca, poate si eu as avea o oarecare retinere in a discuta cu cineva acest tip de probleme, daca vrei sa scapi de ele, atunci fa acest pas. Acum te intreb si eu, daca tot spui ca vezi nu stiu ce umbre, oare nu vei avea un somn putin mai linistit daca-ti cumperi o draperie?

| RAY a răspuns:

Schizofrenie paranoida

| Drimmero a răspuns:

Da,cum de ai iesit din grafic?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Drimmero):

Azi am stat toata ziua si m-am uitat la animeuri, ca a fost urat afara si a plouat, si nu prea am intrat pe TPU, mai intram din cand in cand, sa imi vad notificarile, si mai raspundeam ocazional la intrebari, dar nu aveam chef sa pun intrebari, si nici nu aveam idee ce intrebare sa pun.
Stai linistit ca de maine o sa revin la programul meu normal pe acest site, asta daca nu o sa ma decid sa ma mai uit la animeuri toata ziua.
Mai vedem pana atunci laughing

| Mayhem666 a răspuns:

Cred ca postarea asta e molipsitoare, dupa ce am citit-o, am inceput sa am senzatia ca cineva e in spatele meu si se holbeaza la mine.
Totusi mai incearca sa o convingi pe mama ta sa te duca la psiholog, chiar daca nu ai o boala mintala sau ceva de genu, nu strica un control, doar de precautie. Bafta!

| Drimmero a răspuns (pentru Mayhem666):

Mai probabil e faptul ca tu sa pui o intrebare azi, decat sa existe prostii de genu', tovarase!

| KiszMy a răspuns:

Deocamdată ascult-o pe mama ta, până când te lămurești singură. Poate fi o interpretare eronată, o abilitate sau retrăirea unei experiențe anterioare. Nu exclude din start vreuna din variante, toată lumea are această tendință. Nu încerca să dovedești vreo variantă, află-o numai tu.

| SARKAN a răspuns:

Draga mea Psihologul este un cadru specializat in tratarea atat a spiritului cat si a psihicului.ca sa explic la ce ma refer te poate ajuta sa treci peste o trauma sau pur si simplu este persoana care te asculta si te ajuta sa te eliberezi de toate gandurile si de toate sentimentele ce iti provoaca disconfort.Psihiatrul este medic ce iti ofera un diagnostic si tratament de specialitate in cazurile unde este necesar, mamica ta e putin cam incuiata la minte zii sa mai citeasca si ea o carte un ziar o revista pe ceva.dar sa revenim la problema ta.Acum eu nu stiu daca esti o persoana credincioasa dar nu conteaza orice ajuta merita incercat.Incearca sa mergi la un preot si sa discuti cu el problema preotul este un f bun psiholog de regula poate problema ta se poate rezolva cu ajutorul rugaciunii sau putem merge si pe partea stiintifica si suferi de paranoia si ar trebui sa te faci prietena cu industria farmaceutica