| amandaflory a întrebat:

Am o problema mare cu parintii si nu stiu ce sa fac. Sunt foarte duri. Eu am deja 15 ani si sunt destul de ordonata, dar am pierdut telefonul meu a doua oara (cred ca mi l-a furat cineva din buzunar) si au refuzat sa imi mai cumpere altul. Au fost nervosi pe mine si-au spus ca eu sunt de vina ca nu sunt eu responsabila. Dupa ce am plans si am implorat, au spus ca sunt de acord, dar cu conditia sa imi accept o pedeapsa sa nu mai es din casa 10 zile. Sigur ca am refuzat asa ceva, doar nu sunt copil mic asa cum am spus la inceput dar parintii nu vor sa imi cedeze deloc. Acum sa va spun partea care ma deranjeaza pe mine cel mai mult. Nu pot sa le explic prietenelor mele de ce nu pot iesi afara 10 zile decat sa le spun adevarul si imi este prea rusine sa afle, nici una din ele nu primeste pedepse acasa, ce pot face? Nu stiu cum sa le oblig, am promis ca o sa am mai multa grija dar tot insista la 10 zile (acum in vacanta), ce fac?

11 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

10 zile pentru 2 telefoane pierdude mi se pare un targ corect. trebuie sa inveti si tu cumva valoarea banilor si a lucrurilor pentru care ai tai muncesc.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, sunt parintii tai. Chiar daca procedeaza sau nu corect, nu mai are importanta acum. Desi... ce e asta, parca esti la inchisoare, mai ales vara. Cu ce se ocupa parintii tai... sunt directori la scoala sau ceva? ((:

Iar in legatura cu zilele, nu e asa mult. Nu cred eu ca o sa stai chiar 10 zile. Stai, nu te mai gandi asa mult la asta, sau o sa para o eternitate. Si asa... o sa pierzi si probabil ai mai pierdut de-a lungul acestor 15 ani minute si ore care poate depasesc o perioada de 15 zile, nu? Dar de fapt nimic nu se pierde, profita de aceasta sansa si reflecteaza asupra ta happy (nu ca ai vreo vina sau ceva).

| amandaflory explică (pentru DoarBogdan):

Pai da "nu e mult" dar atuncea ce o sa mi se intampla daca mai pierd din nou ceva, o sa ma inchida o luna in casa? mi se face frica.

| DoarBogdan a răspuns (pentru amandaflory):

Dar e inacceptabil asa ceva...
Spune asta la niste rude care pot sa vorbeasca cu parintii tai (pe ocolite).

| Andreeush a răspuns:

Nu e mult 10 zile să stai în casă, ori preferi să stai fără telefon?

| amandaflory explică (pentru Andreeush):

Ok dupa ce am citit aicia raspunsurile m-am dus la tata si i-am spus ca imi accept pedeapsa asa cum ai spus Andreeush nu am avut de ales, mi-a spus ca incep de maine si din pacate nu pot sa le pacalesc si sa plec afara ca daca ma prinde o incurc si mai mult si taica-meu e sever. imi este putin frica sa nu se mai intample inca odata ca nu stiu ce o sa ma fac. sper sa treaca repede 10 zile uff ): ANDREEUSH din TPU eu nu iti pot trimite mesaj privat pentru ca TPU nu permite sub 16 ani (nu stiu de ce) am vrut sa spun daca ai o idee cum este cel mai bine sa spun la prietene sau sa inventez tot felu...multumesc

| anonimg a răspuns (pentru amandaflory):

Nu inventezi nimic. Arăți pe față caracterul părinților.
Ei au dat o pedeapsă fără să gândească.
Oricum, nu o să stai tot timpul în casă. Sigur o să te trimită să le cumperi ceva.
Tatăl tău seamănă la caracter cu Dincă Mihai -cel care a sechestrat și omorât fata aceea.
Mai mult, o pedeapsă trebuie gândită bine mai înainte, ca să nu înjosească pe cel care o primește.
O pedeapsă corectă se cunoaște prin faptul că păstrează demnitatea, și este acceptată de cel care o primește. Mulți părinți -barbati și femei deopotrivă- le lipsește rațiunea la fel ca lui Dincă Mihai. Păi după 10 zile de stat în casă o să-ți vină greu când o să mergi iarăși pe stradă. Doar să suni la 112 și imediat ar fi fost autoritățile l-ar fi arestat pe tatăl tău. Privarea de libertate se pedepsește cu închisoare indiferent de cine este făcută, indiferent de condiții și împrejurări.
Dacă ai fost de acord cu aceasta trebuie totuși ca să ți legătura cu prietenele tale și să le spui adevărul fără să le ascunzi ceva. Este bine ca să știe de tine mai ales că este o perioadă destul de mare.

| Beyou799 a răspuns:

Nu e o tragedie sa stai doar 10 zile numai in casa, stii cum trece daca ai activitate in casa sau si mai bine, te uiti la un serial fain si ai timp si sa-l termini. Nu e nicio rusine ca esti pedepsita la 15 ani, esti o copila, dar societatea va introduce involuntar ideea ca daca aveti buletin sunteti ca si adulte, ei bine, e total gresit. Parintii considera ca asa te fac responsabila pentru greseala ta, si anume, neatentia, si ca asa vei fi constienta de urmari astfel incat sa ai grija sa nu se mai repete. Eu am stat in casa 3 luni ca am fost muscata rau de caine si nu mai aveam voie nici macar sa merg, si tot vara s-a intamplat, zi de zi intr-un pat. O pedeapsa de la parinti nu se compara niciodata cu o pedeapsa de la viata, e o copilarie acea pedeapsa a ta. Dupa vei primi un nou telefon, nici nu trebuie sa muncesti pentru el, doar sa stai in casa 10 zile. Iar prietenele tale, daca sunt reale, nu vor rade de tine, nici macar normal nu e sa rada, sau sa te considere cumva, dar daca tot ai prietene false si le doresti aproape si stii ca te vor barfi, e deja grav, dar le poti spune ca esti plecata la niste rude, sau de fiecare data cand te vor chema, poti spune cate o scuza, ca dupa oricum te vezi cu ele, le spui ca esti ocupata, etc. Si priveste partea buna, din moment ce ai stat 10 zile in casa, iesirile urmatoare vor fi si mai palpitante si le vei aprecia si mai mult.

| amandaflory explică (pentru Beyou799):

Chiar daca prietenele mele nu o sa rada de mine, imi este mie rusina pentru ca ma simt injosita, OK hai sa spunem ca au dreptu sa ma pedepseasca, dar alti parinti nu fac asa ceva, de ce tocmai eu trebui sa am asa niste parinti...

| Beyou799 a răspuns (pentru amandaflory):

Parintii au diferite metode de a-si educa copilul, de a-l corecta. Educata sigur esti. Dar nu ai ce sa faci acum, stiu ca nu-ti convine, dar altii isi pedepsesc mult mai rau copiii. Si daca tot nu vrei sa afle prietenele, nu le spune, pur si simplu.

| JE35u a răspuns:

Pe mine nu ma pedepseau, ma bateau. Mult mai urat. Eu aș sta si o luna in casa. Am stat in casa si 2 saptamani fara sa ies pana afara sa iau o gura de aer si sunt la apartament. Nu e mult, așteaptă 10 zile iar prietenelor tale nu trebuie sa le spui tot ce faci tu. Le poti spune ca ai fost la bunici o săptămână. Sau ca pur si simplu nu ai vrut sa iesi pe afara, nu ai avut chef, sau ca ai urmarit un serial fain si cauti si tu unu mai lung si le spui numele.
Scurt. Fiecare cu viata lui. Bafta!
Eu am stat 2 saptamani fara telefon cand mi-am spart telefonul..Si sa il stăpânești sănătoasă!