| RedFox123 a întrebat:

Am o problema mare,si anume:
Tatal meu bea:vin,tuica etc aproape in fiecare zi, mama nu bea deloc.De cand a inceput anul scolar taicamiu ma cearta din orice motiv, de ex:Afara sunt -7,-8°C si el imi zice sa ies afara(motive banale).Pe pc nici nu ma mai lasa, ce as putea sa fac?
P.S am 14 ani si a mai dat in mine in trecut. Fara ceva de genu:o sa se schimbe.
Va rog mult!

4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Exista un nr de telefon al copilului unde se pot raporta abuzurile. 116111.Gratuit.
www.telefonulcopilului.ro/
Dar urmarile pot sa fie neplacute. Adica sa-l amendeze pe tata, sa te ia pe tine din familie...
Faptul ca nu te lasa la calculator si te indeamna sa iesi afara (banuiesc ca la joaca nu la munca) nu e un motiv sa te plangi.
Faptul ca bea, este o mare pacoste, de care sufera de obicei toti membrii familiei bautorului.E ca un blestem care cade asupra lor.
Daca ai curaj poti sa-l ameninti ca suni la acel telefon, dar s-ar putea sa capeti o bataita zdravana daca e beat.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Este cumva ceva serios? Adica te loveste tare? In sensul brutal? Ca asa ar parea o problema grava.
Daca nu, atunci nu stiu ce sa zic.
Pe el nu cred ca il mai poti schimba. Incearca sa vorbesti cu mama ta despre asta. Ea ce zice?

| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Aceasta problema este mult prea grava ca sa fie rezolvata de niste useri de pe TPU!
Ai nevoie de ajutor de specialitate...
Iti recomand sa vorbesti cu phihologul scolar *consilierul psihopedagogic de la scoala*. Iti da sfaturi gratis si fiecare scoala ar trebui sa aiba 1.
Daca nu atunci poti sa suni la telefonul copilului.

Succes!

| Divy a răspuns:

Mama ta nu ia măsuri?
Eu credeam că ține la tine ^_^și te protejează, ea știe despre acestea și nu face nimic? o.0