| FreyLike a întrebat:

As vrea sa-mi dati niste sfaturi. Parintii mei se cearta in fiecare zi, de fata cu mine, din motive banale: banii( care dupa mine sunt mai mult decat destui!), se ameninta unul pe altul si nu stiu ce sa fac. Mi-e prea frica sa intervin, pentru ca mi-e teama ca si-ar putea face mai rau, si-ar putea da vina unul pe celalalt si nu vreau sa stiu la ce s-ar ajunge. Mi-e foarte, foarte frica si nu pot fi neutra cand stiu ca unul dintre ei are dreptate. Plus ca tatal meu e plecat in strainatate si nu-l simt foarte aproape de mine, ma simt foarte singura sidistantata de el. Nu prea vorbesc cu el, mama se ocupa in totalitate de mine. Imi vine sa fug de-acasa sau, mai rau, chiar, deci chiar imi vine sa ma omor, nu exagerez. Ma abtin cat pot, dar izbucnesc in plans! Si nu ma poate intelege nimeni altcineva decat cine a trecut prin situatia asta si poate inca mai trec si altii. O sa primesc raspunsuri cam :,, Incearca sa fii neutra, nu te baga intre ei",,, Cad ii vezi ca se cearta, incearca sa citesti o carte, sa iesi la plimbare". Nu va mai obositi sa scrieti astfel de raspunsuri, pentru ca nu stiti cum e sa fiti in situatia asta, si nu cred ca ati putea face nici voi astfel de lucruri! Funsa, si merci anicipatsad...

10 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!
Din fericire pentru mine... nu pot sa-ti dau un raspuns din experienta intrucat parintii mei se inteleg bine.

Banii nu sunt neaparat motivul certelor. Acestia sunt mai mult un "pretext". Vezi tu, parintii tai cred ca ei si numai ei au dreptate.
Cel mai probabil tatal tau se crede capul familiei intrucat dansul aduce mai multi bani acasa din strainatate iar mama ta se simte lidera intrucat pana la urma dansa este cea care se ocupa de cresterea ta.

Nu lua partea niciunuia! Nu conteaza care dintre ei are dreptate! Esti singura la parinti, asa sunt si eu si crede-ma, daca iei partea unuia o sa te departezi mai mult de celalalt.
Sa zicem ca tu gandesti ca mama ta.
Daca ii spui asta tatalui tau atunci s-ar putea ca cearta sa inceteze dar tatal o sa se simta extrem de nasol intrucat nimanui nu-i plac "luptele" 2 vs 1.

Tatal tau este plecat in strainatate?
Ei bine... atunci cand ramai singura cu mama ta incerca sa vorbesti mai mult cu dansa. Incearca s-o faci sa mai lase de la ea pentru dragul tau. Incearca s-o imbunezi. Pana la urma este mama ta. Spune-i ce simti, asa o sa te descarci si o s-o faci sa se gandeasca de 2 ori inainte de a continua o cearta

Nu conteaza cine are dreptate! Gandeste-te care dintre ei este cel mai slab si fa-l sa renunte, sa mai lase de la el.

Nu ai cum sa citesti cand se cearta. Sa pleci nu este o optiune. Daca pleci... nu schimbi cu nimic lucrurile. Nimeni nu poate sa citeasca cand lumea tipa.
Deci aceste variante pica.

Parintii tai tin la tine. Acesta este principalul motiv pentru care se cearta.
Da, banii reprezinta o mica parte din acest motiv...Ei vor sa aiba bani ca sa poata sa te ingrijeasca asa cum trebuie.
Tatal tau si-a sacrificat ocazia de a sta pe langa tine, de a te vedea cum cresti tot pentru voi, ca sa aduca bani in casa. Chiar daca este prost de gura, chiar daca greseste... ceea ce face nu este de condamnat intrucat ii lipseste o persoana apropiata. Dansul este singur in strainatate iar singuratatea nu are efecte placute asupra oamenilor.
Nu este obisnuit cu regulile. Atunci cand vine acasa este normal sa se certe cu mama ta care incearca sa "dea militaria jos din pod".

Daca parintii tai nu sunt niste persoane agresive atunci poti incerca sa vorbesti cu ei exact cand se cearta. Nu cred ca sunt nebuni ca sa te bata...
Eu fac asta foarte des. Cand 2 se cearta intru si eu in cearta ca sa-i distrag.Mie imi iese... la tine nu stiu ce sa zic.

Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu amandoi in parte. Incearca sa dai impresia ca tii partea unuia fara ca al 2-lea sa stie. Faci asa si cu celalalt si gata. Nu-ti neglija tatal. Chiar daca dansul nu recunoaste, nu-i este usor sa stea in strainatate. Acum nu vorbeste cu tine intrucat este constient de faptul ca dupa ce a lipsit atata timp din viata ta nu prea mai are ce face...

In cazul tau nu conteaza cine are dreptate! Tu stai cu mama ta deci incearca s-o faci pe aceasta sa te inteleaga. Nu trebuie sa te interesezi neaparat de tatal tau intrucat acesta este plecat mai mereu in strainatate si nu prea vorbesti cu el, nu?
Invat-o pe mama ta sa mai lase de la dansa. Poti incerca sa-i spui candva "Mama/mami, de ce te certi mereu cu tata?" Daca iti joci bine "cartile" atunci reusesti s-o faci sa lase de la ea fara sa se supere. Incearca sa n-o jignesti. Nu te ascunde, sa vada si ea ca te supara acea cearta.

Mama ta simte lipsa unui barbat in casa iar tatal tau simte lipsa persoanelor dragi. Fiecare se crede lider... si uita ca ei nu sunt decat 2 jumatati ale unui intreg. Pacat.

Vorbeste cu mama ta! Mamele sunt de obicei mai afectate de problemele copiilor decat tatii. Ai sanse mai mari cu aceasta.

Orice ai face sa nu-ti superi mama! Pana la urma ea este cea care are grija de tine.

De asemenea incearca sa nu-ti urasti tatal intrucat ceea ce face... face pentru voi chiar daca nu stie sa-si arate sentimentele.

Succes!

| FreyLike explică (pentru RainmakerX):

Multumesc de raspuns! Oricum intrebarea nu era pentru mine, ci pentru o prietena foarte apropiata...Cred ca ea a pus intrebarea...In fine, mersi in locul ei happy

| RainmakerX a răspuns (pentru FreyLike):

Cu placere big grin Ma bucur sa vad ca mai exista astfel de prietenii big grin

| simpluone a răspuns:

Banii sunt doar argumente pro si contra intr-o cearta. De fapt cearta are alte cauze, durere, neincredere, ura, distanta, fustrari si asa mai departe. POti sa-i prinzi pe amandoi intr-o stare cat decat rationala si sa-i convoci la o discutie serioasa. Te rog sa le spui ceea ce ai spus si aici, sunt sigur ca se vor gandi de doua ori inainte de a se certa iar. El se sacrifica fiind plecat in strainatate tocmai pentru voi. Tu privesti ca e departe de tine, si el se sacrifica tocmai sa-ti fie tie bine si cum spuneai si tu banii sunt mai mult decat destui. Insa fiecare beneficiu isi are sacrificiile lui, distanta intr-un cuplu genereaza neincredere. De aici pana la cearta e extrem de putin!

| Miss25JK a răspuns:

Nu! Cazurile astea sunt foarte dese in Romania, banii fiind principala cauza fie ca sunt multi putini sau suficienti; niciodata nu sunt destui. Ai incercat sa vorbesti cu alte rude? Sau cu diriginta? In caz ca esti la liceu. Sa te omori nu e o alternativa, sa-ti pierzi viata pentru ce? Parintii se cearta des, nu te poti baga intre ei pentru ca oricum nu te-ar asculta. Cati ani ai? Daca ai peste 18 ani te-ai gandit sa te muti in alt oras? Ai nevoie de o pauza in care sa nu auzi numai certuri, amenintari si reprosuri. E pacat ca unii oameni nu isi dau seama ca singurii care sufera sunt copiii.

| FreyLike explică (pentru Miss25JK):

Multumesc de raspuns!

| FreyLike explică:

Multumesc pentru raspunsuri! Chiar daca nu erau pentru mine, si apropo, cred ca s-ar putea sa mai primiti o serie de multumirihappy

| GreyRose a răspuns:

Bună! Sa știi ca te înțeleg. Părinții mei se cearta foarte mult din cauza serviciului, și când am încercat sa îi opresc din cearta pentru ca mai aveau puțin și s ar fi insultat dar nu am rezolvat cu nimic. Și eu plâng, mă doare sa îi văd așa, dar, din păcate, m am obișnuit deoarece știu ca ei se insulta la nervi, fiecare se apără unul pe altul, și știu ca se vor împaca. Dacă nu se împacă, îi fac eu sa se împace. Trebuie sa te descarci. Care crezi ca este persoana care are dreptate? De ce? Trebuie sa vorbești cu părinții tai și sa le spui ca te rănesc, și sa încerce sa nu se mai certe din orice nimic, deoarece nu se pot certa toată viața.

| GreyRose a răspuns:

Scuze dacă am avut câteva greșeli de exprimare.

| Adicezar a răspuns:

Ai stat de vorba cu ei sa le spii exact ce simti?