| Enake a întrebat:

Am o problema personala.Acum 2 ani, tatal meu s-a recasatorit (parintii mei fiind despartiti de vreo 3 ani pana atunci).Eu stau cu mama, ne este foarte bine.Cand tata m-a anuntat ca va face nunta, i-am spus mamei (atunci aveam 12 ani),si am vorbit despre asta, si mama mi-a spus ca nu am de ce sa ma duc pentru ce ne-a facut el (si chiar asa este), si daca ma duc o sa imi para rau.Asa am si facut, nu m-am dus, iar de atunci nu mai vorbesc si vad cu el.Au trecut 2 ani si acum parca simt lipsa lui,adica am unele momente cand vreau sa vorbesc "de la barbat la barbat" dar nu pot, si eu as vrea sa ma duc la el si sa vorbesc cu el, dar parca nu vreau pentru ca eu stiu ce a facut el cat a fost impreuna cu mama....chiar stiu.Si in + mama imi spune uneori "daca vrei sa te duci, du-te" iar dupa 10 minute "da ce sa cauti la golanul ala". Chiar nu stiu ce sa fac,imi vine uneori sa plang din cauza asta,si o fac,da de cele mai multe ori tin in mine.Iar acum,am impresia ca pana cand si el a uitat de mine din prisma ca a facut si un copil, chiar daca el a spus ca niciodata nu ma va uita, si mi-a mai dat un mesaj acum cateva luni in care m-a intrebat ce fac.Nu stiu ce sa fac, mi-e greu sa tin in mine, si i-am povestit asta celui mai bun prieten al meu dar...nu e la fel.Am nevoie de niste sfaturi! Multumesc, funda!

Răspuns Câştigător
| antoniaantoantonia a răspuns:

Hei,inteleg cat de grea este situatia pentru tine si cand iti vine sa plangi fa-o! Nu tine in tine,daca mai plangi te eliberezi si te calmezi. Chiar daca parinti tai au divortat,el este inca tatal tau si poti sa simti ce vrei fata de el : poti sa il iubesti,il poti uri. Ar trebui sa vorbesti cu mama ta despre asta (daca nu ai facut-o deja), ea te poate ajuta mai mult decat oricine. Daca vrei suna-l sau fa-ti curaj si mergi pe la el, sunt sigura ca nu te-a uitat. Vorbeste cu mama ta si ea va intelege prin ce treci si te va lasa sa il contactezi. Esti intr-o situatie grea, dar cum e vorba aia : Dumnezeu da cele mai grele lupte celor mai puternici soldati! Fii puternic si fa-ti curaj sa vorbesti cu el, mama ta va intelege, si doar pentru ca are alt copil nu inseamna ca pe tine te-a inlocuit, tu ai fost primul lui copil si prima lui bucurie si asa va ramane. Incearca sa vorbesti cu el pana ce nu e prea tarziu. Bafta!

3 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Du-te la el si vorbeste cu el. Daca vorbesti nu inseamna ca l-ai iertat sau ca ii dai aur. E doar o discutie de care ai nevoie, cum ai zis tu de la barbat la barbat. Nu trebuie sa fi orgolios ca tot tie iti faci rau. Daca ti dor de el du-te la el, daca si mama ta e de acord sa te lase cu atat mai bine. Oricum e problema parintilor tai nu a ta, deci eu spun sa lasi orgoliul si sa te duci.

| Ritsuko a răspuns:

Mama ta incearca sa te protejeze prin ce zice, dar si ea stie ca ai nevoie de el. Poti sa-l suni sa-i zici ca vrei sa stati la taclale, ca doar esti fiul lui.Inceputul e greu apoi o sa poti vorbi mai des cu el, o sa va mai apropriati.Asa cum sunt parintii, sunt ai nostril. Trebuie sa ne acceptam parinti cu greselile lor.

| lorena15 a răspuns:

Este normal sa ii simti lipsadar mama ta trebuie sa inteleaga ca orice s-ar intampla tot tatal tau este, du-te la el si stai o vreme cu el si apoi te intorci la mama ta, daca ea nu te lasa sa pleci explica-i ca iti este dor de el si asa. si daca nu vrei sa pleci vorbeste cu el pe facebook, prin posta sau macar vorbeste la telefon cu el, ca de la barbat la barbat, bafta multa:*