| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am o problema si ma simt murdar, stiti am rugat-o pe mama ceva, sa-mi cumpere o carte, ea mi-a zis ca n-a cumparat pentru ca nu o citesc si din greseala, dar nu chiar, am tipat la ea, am aruncat lucruri pe jos si din greseala am strans-o de mana si am ridicat mana la ea, dar cand mi-am dat seama am dat-o jos. Stiu ca am facut ceva rau, sunt nebun pentru ca ma enervez usor si dupa imi dau seama, am nevoie de sfaturi.

Răspuns Câştigător
| Celestina003 a răspuns:

înseamnă că și mama și tatal tau se enervează ușor,și te-a influențat, ai împrumutat acest patern inconștient, te enervezi din cauza e simți rănit egoul, așa că reacționezi cum îți vine, cred că se numește " criză de nervi" și eu am avut problema asta, și am vindecat doar pe jumate asta.
Vad că regreți fapta făcută, poate poți să îi arăți asta prin "scuze" sau sa o ajuți cu ceva când te cheamă să o ajuți .....chiar nu știu.

4 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

Stii ceva? Exista biblioteci publice. Poti imprumuta cartile GRATUIT. Le citesti, le duci inapoi si imprumuti altele.
Daca stai la tara, mergi la biblioteca scolii.
Daca stai in oras, mergi la biblioteca municipala.
Vei putea citi carti la kilogram. Si astfel, ei reusi chiar sa-ti stapanesti furia. Vei invata multe din carti.

| geoconda a răspuns:

Omule! Care greșeală, pur și simplu așa ești tu! Vezi si la întrebarea de dincolo cu înjurături, ce naiba! Nu este deloc ok. Ce sfaturi să îți dăm noi, când tu tot asa o sa faci. Pur si simplu, daca vrei să fie bine, NU MAI FACE ASA CEVA, DOAMNE!

| Celestina003 a răspuns:

Rai și iad, povești de adormit copii.

| Didu85 a răspuns:

Salut! Toată treaba asta pornește de la creier sa zic asa, de acolo pleacă comanda. Va trebui sa încerci ușor ușor și cât poți tu de des sa faci lucruri care te liniștesc, te relaxeaza, controlează ti nervi și reacțiile. Nu va fi ușor și ni va funcționa din prima, de asta zic, calm, cu putina răbdare și ambiție cauta sa faci aceste lucruri cât poți tu de des și încearcă sa o înțelegi și sa o asculți. Dacă ești o persoana cu frica de Dumnezeu cauta și du te la biserica, roagă te, iar totodată poți sa încerci și cu un psiholog, la care sa descarci sa ii spui off ul și te va ajuta. Mama este cea mai importanta persoana din viata oricărui om, chiar dacă ni se pare noua câteodată ca ne supăra, ne enervează, ca exagerează cu anumite lucruri, las o asa cum este ea și cauta sa discuți calm cu ea, doar puneți întrebarea, ce ai face dacă nu ar fi ea? Dacă tot ti morțiș sa ți cumpere acea carte cauta sa discuți cu ea și sa o faci sa înțeleagă faptul ca pe tine te ar ajuta și chiar citești acea carte.