| anonim_4396 a întrebat:

Am anxietate sociala si nu ma pot acomoda in nici un grup sau cu vreo persoana. Sunt baiat, 19 ani, nu am prieteni si nici iubita nu am avut.
Acum, plac o fata de la servici dar nu sunt in stare sa vorbesc cu ea si cred ca nici nu ar sta la discutii cu cineva asa ca mine!
Nu am nici un curaj, ma stresez, intru in panica, imi tremura mainile, transpir si imi lucesc ochii.
De multe ori m-am gandit si la moarte din cauza asta, mi-am urat mereu viata si mai ales acum, o urasc pentru ceea ce sunt si ca m-am zbatut atat de mult sa scap de anxietate dar fara rezultat.
Nici cu parintii nu ma inteleg, vin de la o galagie la alta.
Ce sa fac ca sa ma simt mai bine? Din cauza acestor stari nu am reusit sa obtin nimic, am pierdut atat de multe si m-au facut sa sufar.
Stau singur si nici macar acasa nu am liniste, toti au asteptari sau vor ceva de la mine dar nu pot face fata.
Ascult noaptea Nimeni Altu' care ma mai calmeaza si ma face sa ma simt cat de cat inteles, Voi cum o duceti?
As vrea sa-i aud pe cei care sunt intr-o situatie oarecum similara ca stiu ca sunt multi asa cum sunt si eu, cum rezistati?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Csander a răspuns:

Eu sunt oarecum intr-o situatie similara. E destul de dificil sa dai sfaturi in asa ceva, dar trebuie sa faci ceea ce-ti ofera tie liniste. Pe langa asta, chiar de unii zic ca nu este bine, eu tind sa cred ca-i bine sa te muti singur, iti gasesti linistea de care ai nevoie. Ai zis ca iti e greu sa te bagi cu cineva in seama, mai ales din sexul opus, de aceea incearca sa vorbesti cu cinevea online, destinde-te un pic, cauta pe cineva cu calm, o persoana calda si vorbeste cu ea o perioada mai lunga pana ajungeti sa va cunoasteti cat de cat. Ai sa vezi ca in timp dispar oarecum emotiile si trairile pe care le ai si poate o sa va vedeti si poate chiar se leaga ceva frumos. Daca ai ajuns in punctul asta, fa tot ce-i posibil sa n-o dezamagesti dar nici s-o sufoci, gaseste un echilibru, iar de acolo viata ta o sa se schimbe radical.
Ai nevoie doar de cineva care sa te inteleaga, nimic mai mult. Nu esti tu "stricat" si mai ales, nu trebuie sa dovedesti nimic, nimanui! Tu stii cel mai bine ce faci si cum faci si ce esti!

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Pe mine lumea ma evita ca si cum are frica de prezenta mea, probabil aura negativa care o eman gandind ca lumea e smechera, pe interes, femeile panarame si lista continua. Dar am macar un tel in viata in meseria dorita, banii vin si imi fac de cap cum mi se cuvine, tie la fel ca mie ti s-ar potrivi o papusa de silicon din america cu 6000 de dolari. Te violeaza cum vrei dar trebuie sa iti cumperi locuinta ta pentru a petrece momente bune cu ea in liniste.

| mgtow a răspuns:

Https://www.realdoll.com/ asta e viitorul care te asteapta, femeile de rand nu o sa stea cu tine o vesnicie pentru ca au interese (bani, fite) in schimb papusa va fi fidela permanent.

| Adry05 a răspuns:

Du-te la psiholog, tu deja ai o forma agravata de anxietate sociala care se trateaza doar la medic

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna. Asa ca tine am fost. Nu prea stiu cum sa-ti explic, dar la mine transformarea a durat gen 6 luni, si a fost totala (de la Religie pana la comportament si toata mentalitatea). Fiecare are trairi diferite. Nu prea stiu cum sa iti explic, pentru ca e o poveste foarte lunga, iar aici nu o pot scrie, ca apoi imi sar in cap toti "indoctrinatii" in Religia Crestina, si tare ma tem ca dupa ce, cineva va citi raspunsul meu la intrebarea ta, va comenta ceva, iar eu va trebui sa sterg raspunsul. Nu ma afecteaza ca ei imi comenteaza, dar eu nu sunt pe site-ul asta pentru a crea certuri. Fi tare si incearca sa crezi mai mult in tine. Mai multe nu pot scrie. Sa ai o noapte linistita.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Prea bine.
Cum sa faci sa te simti mai bine? In primul rând trebuie sa-ti revizuiesti modul de gandire si atitudinea.simplele cuvinte care le arunci despre tine Conteazã forte mult, chiar in intrebare, si in gand in diferite circumstante te mentin in depresie. Modul de gandire e principala cauza, trebuie sa-ti schimbi atitudinea negativa in timp in ceva mai optimistic.
Si in al doilea rând, nu-i mai lasã pe altii sa-ti dicteze cum trebuie sa fi, sau ce trebuie sa fi. Sa te incadrezi normelor, fiecare e liber sa fie cum vrea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa eram si eu pe la 16 ani. Pana am cunoscut-o pe partenera mea de viata, ce crezi? tot la munca. Eu nu aveam viata sociala, la fel.
Adica aveam, dar nu cum imi doream eu.
Si incet incet, m-am descurcat.
Avem 12 ani impreuna, o viata de om, si un bebe, cel mai frumos si destept bebe.
happy