| anonim205647 a întrebat:

Salut TPU! Am o situație așa, mai ciudata și as părea nebun daca i-aș spune mamei. Zilele trecute eram la mare și dintr-o dată, eram in mare, mă simțeam de parcă sunt in vis, privesc totul din afara corpului, parcă pierdusem "conexiunea" cu restul lumii. Am ieșit puțin din apa, am crezut că este de la oboseala. A trecut după jumătate de oră. De atunci am in fiecare zi o situație de genul, simt aceleași chestii și o să îmi fie teama când voi începe școala, nu vreau să mă fac de ras. Ma puteți ajuta cu niste sfaturi? Am căutat pe net și scrie că se cheamă "derealizare"

Răspuns Câştigător
| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Hm, interesant. În categoria asta mă încadrez și eu, dar doar atunci când scriu. Practic, pierd contactul cu lumea reală (nu mai sunt conștient de ce se întâmplă în jurul meu) și mă simt de parcă aș trăi în universul ficțional pe care îl aștern pe calculator. Însă starea asta îmi trece imediat după ce termin de scris. În rest, nu am mai avut probleme cu ea.
Eu spun să aștepți să vezi dacă situația persistă. Dacă da, atunci vorbește cu mama ta. E limpede că te va ajuta să treci peste aceste momente neplăcute. Și nu trebuie să îți fie teamă. Nimeni nu te va critica pentru starea de detașare prin care treci. Cum spuneam, dacă starea continuă, vorbește cu părinții și, împreună, stabiliți care este cel mai bun tratament. O vizită la doctor ar fi de ajutor. Tot el va fi cel care va stabili cu exactitate care este problema. Până atunci, ține capul sus și încearcă să îți ocupi timpul cu diferite activități, pentru a reduce șansa ca sentimentul de detașare să apară din nou.
Îți urez o zi bună!

| anonim205647 explică (pentru IgnatVictor):

Multumesc pentru sfaturi!

2 răspunsuri:
| Den1sa a răspuns:

Sau poate ca stai prea mult la soare : )