| daniel890 a întrebat:

Am primit ieri un avertisment in scris de la politie si am incercat sa aflu de pe internet in cat timp expira(daca expira) si nu am aflat. Imi puteti spune voi? Am 14 ani.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Avertismentul are o valabilitate PERMANENTA daca se poate numi asa. Prin respectivul avertisment in scris ti s-a adus la cunostinta fapul ca politia si-a facut datoria prin aceea ca te-a avertizat atat verbal cat si in scris si ti-a atras atentia asupra greselii comise. Ei prin aceasta modalitate "s-au spalat pe maini" cum s-ar spune pentru a nu putea fi trasi la raspundere in cazul in care tu ai repeta respectiva fapta/greseala si ai pati ceva. Deci nu este vorba de o limita de timp. Sanatate.

| CLCQ a răspuns:

Avertisment cu privire la ce? In general, avertismentele nu impun o limita, o restrictie, ci aduc la cunostinta celui in cauza ca a incalcat o regula. Prima masura (in general) disciplinara este averstimentul.

| daniel890 explică (pentru CLCQ):

Am mers pe bicicleta pe autostrada foarte aproape de trotuar(trotuarul era vai de capul lui ) si m-a oprit politia, mi-a dat un avertisment in scris si m-a pus sa semnez. Va expira acel avertisment?