| Atfas a întrebat:

Salut,ieri am primit un avertisment de la Politie pentru ca am mers pe trotuar cu bicicleta.Trebuie sa mai platesc ceva sau sa merg undeva cu acel avertisment sau nu trebuie sa mai fac nimic?
Si ramane undeva in istoric la politie?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Avertismentul nu este amendă, și deci nu trebuie plătit. Avertismentul este o atenționare. Deci nu trebuie să faci nimic.
Da, avertismentul rămâne în istoric și nu se șterge niciodată. El este ca o dovadă clară că ai luat la cunoștință că nu ai voie să circuli cu bicicleta pe trotuarul respectiv.
Pe unele trotuare poți merge -pe acelea care sunt marcate ca fiind piste de biciclete.
Dacă un trotuar nu este marcat cu pistă de bicicletă, atunci nu ai voie să circuli pe el. Bicicleta este considerat un vehicul, și deci trebuie să mergi pe marginea drumului. Adică prin mizeria de pe marginea drumului și peste canalele lăsate mai jos decât asfaltul, expus vitezomanilor: a bătrânilor care de-abia traversează strada, și a conducătorilor de bmw-uri. Asta e România.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si avertismentul este o sanctiune contraventionala, asa ca n-o sa mai primesti alta sanctiune.
Ce trebuie sa faci este sa nu mai repeti aceasta contraventie si nu vei fi amendat.

| darrio2007 a răspuns:

Acum nu faci nimic. Daca te mai prinde, vei primi amendă, avand in vedere ca ai deja acest avertisment.

| sierra1 a răspuns:

"am primit un avertisment de la Politie pentru ca am mers pe trotuar cu bicicleta....nu trebuie sa mai fac nimic?"

ba da: ține minte faza, urmățoarea va fi pe bani

| cfrtobias a răspuns:

Pai la Sibiu ai piste de biciclete? sau peste tot? sau deloc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic. E doar avertisment.
Daca a fost avertisment scris, probabil ramane. Dar nu pentru mult timp, si nu te influenteaza prea mult. Daca te prind din nou, poate pe baza primului avertisment iti si dau amenda.

| GouDidodino a răspuns:

E avertisment, nu trebuie sa faci nimic, doar sa ai grija sa nu repeți fapta. Si da, ramane in istoricul politiei, pentru contraventia respectiva a fost emis un proces verbal ce are număr de inregistrare.

| Ale5184 a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic. E ok