| HowTo a întrebat:

Am problema: Eu sunt, sau am fost jucatoare la CSM Bucuresti Junior Handball. Am doar 12 ani si m-am apucat de acest sport, doar ca sa ma intretin. A inceput sa imi placa si am ajuns sa merg la meciuri, la tot felul de antrenamente, iar dupa ce mi-am dat seama ca nu pot continua (antrenoarea mea isi dorea sa ajung hanbalista), pentru ca e greu sa tin pasul cu scoala, eu care vreau sa am 10 pe linie.
Acum ma cert cu parintii, pentru ca ei nu vor sa ma las de Handball, iar eu da. Ce sa fac: am incercat sa le explic ca nu imi place si ca vreau sa ma tin de scoala, dar nu merge, ei tot spun ca aveam o oportunitate...
Ajutor!

Răspuns Câştigător
| Pool77 a răspuns:

Totusi continua cu Hadnball-ul.
Degeaba esti o eleva de nota 10 daca esti incuiata la minte si habar n-ai cum decurge viata in jurul tau. N-am spus sa te lasi de scoala, nici sa n-o iei in serios, insa gandeste-te continui si sportul si scoala, iar cand vei ajunge pe la 15-16 vei stii daca merita sa continui cu sportul.
Am avut si eu colegi de genul care practicau sporturi pe langa scoala si cu note de 7-8 au intrat la cel mai bun liceu din oras, altul joaca la echipa mare de fotbal in sala. Daca ai talent in handball si stii ca excelezi nu te lasa.

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Parintii tai ar trebui sa tina seama de optiunea ta. Explica-le ca invatatura, studiul si cultura sunt obligatorii in cazul in care vrei/doresti sa devii cineva in viata. Sportul este intr-adevar o oportunitate in cazul in care excelezi in acel domeniu insa nimic nu poate garanta ca vei deveni o sportiva de performanta si nu una de duzina. In schimb prin studiu si invatatura este adevarat ca un pic mai multa, iti este garantat viitorul pe termen lung, pe viata. Sper sa reusesti sa-i faci sa inteleaga.Succes.

| Pool77 a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Iti este, dar nu aici in Romania. Si mai nou e greu sa-ti gasesti de lucru si in strainatate, iar e ok sa inveti bine, insa notele nu reflecta inteligenta.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!