| JohnyDeep1 a întrebat:

as vrea sa ma ajutati
Vreau sa fac si eu muschi si sa slabesc,,, si nu stiu cum...
Am 15 ani, 1, 65 inaltime si 55-57 kg
In fiecare seara fac: gantere de 5 kg cate 30 pe fiecare seara la mana stanga si 30 la mana dreapta,,, 20 abdomene cu genunchii indoiti,,, 10 flotari si 35+ genoflexiuni pe pe fiecare seara +5 adica 35, 40,45,50 si tot asa,,, si 30 min innot pe fiecare zi... tractiuni nu pot face

Daca puteti sa imi dati un regim ceva,,,
Si niste exercitii de muschi...

Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Salut.
In primul rand NU se face in fiecare zi, un muschi are nevoie de 48 de ore timp de odihna dupa un antrenament, muschii cresc in perioada de odihna, NU cand ii antrenezi.
In al doilea rand, 30 de repetari / serie e prea mult, cand poti mai mult de 10 repetari, maresti greutatea.
Pentru grupe mici ( biceps, triceps, umeri ) recomand 9 serii a cate 10 repetari, cu pauze de 90-120 de secunde intre serii, asa obtii pompare maxima.

La 55-57 de kg nu stiu ce sa mai slabesti. Oricum, nu poti sa slabesti si sa pui muschi in acelasi timp. Din simplul motiv ca pentru a slabi trebuie sa ai un deficit caloric iar pentru a pune muschi trebuie sa ai surplus caloric.

Eu recomand intai sa pui muschi, sa ajungi si tu la 65 de kg si apoi sa faci definire, adica slabesti si se vad muschii mai bine.

Dar daca vrei muschi, trebuie sa ai 4-5 mese pe zi bogate in proteine ( carne, lapte, branza, oua ) si sa mergi la sala, sa lucrezi toate grupele, in special grupele MARI, cu gantere + flotari si abdomene, ce faci tu acasa, nu o sa ai rezultate prea bune.

4 răspunsuri:
| Diavolulestefemeie a răspuns:

>.< Pff maca fructe, seara pe la ora 19-20 cum vrei u [e mai racoare] du-te la alergat, sau mergi la sala happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru Diavolulestefemeie):

Cu ce te ajuta fructele la muschi? cu absolut NIMIC

| JohnyDeep1 explică:

Merci!
Deci "9 serii a cate 10 repetari, cu pauze de 90-120 de secunde intre serii"
Mz! si mese bogate in calorii

| Cosmin86 a răspuns (pentru JohnyDeep1):

Da. Poti gasi mai multe informatii pe culturism.ro, getfit.ro, topculturism. ro sau orice alt site de specialitate ( NU site-uri gen TPU )