| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o intrebare, prietena termina anul asta, si vrea sa se duca la facultate la jurnalism, eu sunt la facultate la sibiu anul 1, eu i am zis sa vina aici sa stam amandoi si poate sa faca facultatea si aici, ea imi zici ca nu ii place si vrea in Bucuresti si daca vreau sa stam amandoi sa ma duc si eu acolo, dar intrebarea e alta? Ce pot sa fac sa inteleaga ca e mai bine aici, e traiul mai ok si nu se compara preturile din sibiu cu cele din Bucuresti, chirii plimbari etc, si iese cu aceiasi diploma si daca e buna pe asta, isi gaseste mai usor aici, ea imi zici ca sa renunt eu la 1 an aici si sa ma duc la Bucuresti, ca ea nu vrea sa vina aici, ce ar trebuie sa fac? Cum sa procedez? Suntem impreuna de 1 an si 2 luni

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Poate veni ea in Sibiu, te poti tu transfera la Bucuresti fara sa o iei de la capat... Ideea e ca daca nu faceti amandoi sacrificii pentru relatie, nu o sa va tina. Trebuie sa invatati sa mai lasati de la voi... Hopul asta poate sa fie decisiv.

| Razvy12 a răspuns (pentru anamariarot):

Nu cred că merge, pentru că eu aici sunt la inginerie și dacă mă duc la București mă duc la politehnica și nu știu dacă merge ...Pai eu sunt dispus să renunț, dar ea de ce nu e dispusă sa renunte la București și să vină aici?

| anamariarot a răspuns (pentru Razvy12):

Raspunsul asta nu ti-l poate da decat ea...

| Razvy12 a răspuns (pentru anamariarot):

Pai nu zice nimic, zice ca nu vrea aici pentru ca nu sunt facultati bune dar nu are nici un argument pentru asta, si eu acum ce trebuie sa fac? cum sa procedez?

| anamariarot a răspuns (pentru Razvy12):

Eu mi-as urma instinctul, sincera sa fiu. Puteti incerca sa fiti si un an la distanta sa vedeti cum va descurcati

| Razvy12 a răspuns (pentru anamariarot):

Pai deja suntem asa, adica distanta, ne vedem la saptamana, si ne e greu, amandoi suntem constienti de asta, si amandoi ne dorim sa ne mutam, dar nu inteleg de ce zice nu, ca in vara mi-a zis ca chiar daca nu ii place aici vine pentru mine, si asa am vorit si dupa a zis ca nu mai vrea, sa nu ii mai place,

| anamariarot a răspuns (pentru Razvy12):

Esti sigur ca decizia ii apartine in totalitate? Poate nu vor ai ei sa vina acolo si nu iti spune

| Razvy12 a răspuns (pentru anamariarot):

Ai ei i au zis că e cam scump la București și ei vor sa vina aici la Sibiu dar nu știu de ce nu vrea ea...

| anamariarot a răspuns (pentru Razvy12):

Are vreun fix in cap... Vorbiti toti cu ea, poate se razgandeste

| AndreiMarius01 a răspuns (pentru anamariarot):

Mare dreptate! Cam in aceeasi situatie am fost si eu cu fosta prietena. Eu nu am vrut sa merg la facultate la Bucuresti, am vrut sa raman acasa si sa vina si ea sa stam amandoi la mine sau in chirie in acelasi oras. Ai ei i-au bagat prostii in cap cu facultatea, ca sa se duca acolo etc. Tot ii spuneam sa vina cu mine, ca in Bucuresti e viata grea, ca suntem distantati, ca ne vedem rar. Ii spuneam sa vina sa stea cu mine, pana intru la pompieri, sa ma astepte, intre timp isi gasea de munca si mergea totul bine. Dar nu a vrut. Si de atunci au aparut certuri, reprosuri, jigniri si asa mai departe. In dragoste e foarte usor sa treci de la iubire la ura si rautate. Intr-un final am aflat ca m-a inselat inca de cand incepuse facultatea, vorbea cu unul si se intalnea pe ascuns cu el. Revin la ce ai spus. In relatii trebuie sa faci sacrificii, daca tragi tu doar pentru tine si pentru confortul tau si la celalalt nu te uiti, si mai ales daca asculti gura lumii sau a parintilor, asa zisilor prieteni, distrugi totul. Daca un om e incapatanat si nu face cele mai simple sacrificii pentru tine, cum ar fi mutatul impreuna, sau sa te viziteze, indiferent ca e baiat sau fata, cel mai bine este sa te retragi. Cel mai bine este ca amandoi sa faceti in asa fel incat sa fie bine pentru amandoi. Nu numai cineva sa aiba de castigat de pe urma unui lucru. Eu din pacate am fost orbit de dragoste si am ignorat semnele si am pierdut enorm. Asta este. Chiar daca intrebarea e postata acum cativa ani, am vazut-o si am vrut sa iti povestesc si experienta mea similara. Sanatate si fericire iti doresc!