| User1919488 a întrebat:

Salut TPU! Am și eu o mică mare problemă cu fetele, eu de fel sunt o persoana mai introvertită și îmi este foarte greu spre imposibil să comunic cu o fată chiar dacă n am vreo atracție pentru ea și acum vine partea când chiar îmi place de o fată și nu pot sa fac eu primul pas fiindu-mi oarecum frica sa fiu respins și dacă e sa nu fiu respins mi e frica ca nu găsesc subiecte și nici nu vreau sa discut asa mult prin mesaje ca sa-i ofer senzația ca eu sunt un băiat chiar foarte comunicativ și interesant, iar apoi când ies cu ea în oras sa nu pot vorbi nici măcar 10% cum vorbeam prin mesaje și sa o dezamăgesc pierdându-si timpul cu mine, un laș.
Vreo idee ceva ca să trec de impasul ăsta al meu?laughing

Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Păi trebuie să ieși la socializare, trebuie să te apuci sa abordezi fete.
In primul rand trebuie sa fii tu însuți dar să transmiți și energie pozitivă, să fii îndrăzneț.
O să îți dau câteva tipuri de subiecte pe care le poți discuta la prima întâlnire.
Dar înainte de orice discuție mai întâi trebuie sa te prezinți.
1. Poti vorbi despre ocupația ta curenta, pasiunile tale și planurile tale de viitor.
2. Puteti vorbi despre ce se mai întâmplă în lumea contemporană.
3. Poti aborda subiecte mai siropoase, adică îi faci complimente, o întrebi ce părere are despre dragostea la prima vedere și mai ales o intrebi ce apreciază la un bărbat și ce fel de bărbați prefera.
Dar ca sa prinzi mai multă încredere în tine trebuie sa mai lucrezi puțin la tine.
Adică să ai rutina productiva in care sa faci citești cărți, să faci miscare in aer liber sau sport și să investești timp in hobbiurile care îti aduc bucurie în suflet.
De asemenea găsește un domeniu de activitate care să îți placă și să te perfecționezi în el.

| User1919488 explică (pentru LordCristobal):

De citit cărți m-am plictisit, de sport ma țin doar câteva zile si după gara, mai fac treburi pe acasă căci stau la sat și îmi găsesc de treabă și singura mea pasiune e cea pentru mașini modificate, deci nu prea cred ca am cum sa ma perfecționez, dar aiaie.
Mulțumesc mult ca te ai implicat și ai încercat sa ma ajuți!

| User1919488 explică (pentru User1919488):

Gata*

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Inveti sa treci peste tacerea asta, inveti sa deschizi gura, sa fii politicos, sa saluti, sa vorbesti, sa spui orice si oricum.
Totul se invata, ca de nu o faci vei ramane singur toata viata si asta nu-i bine.
Lipsa de incredere in tine este serioasa, fiindca de acolo porneste totul.
Pune mana serios si invata, ia note foarte mari, profesorii te vor te vor place, colegii se vor inghesuii sa vorbeasca cu tine, asa vei vedea ca-ti ridici cunostintele si devii popular, lucru care-ti readuce increderea in propriile puteri si in final, gurita se deschide si vorbele ies cursiv.

Chestia asta cu refuzul este posibila de ambele parti si in realitate nu-i de fapt nici o problema, ca nu poti fii cu 100 de fete deodata, putand sa fii acceptat de una, iar restul de 99 sa te refuze, sau sa le refuzi tu.
Dintr-un refuz nu moare nimeni!
Este chiar recomandat sa treci cu usurinta peste ele, fiindca sunt ca notele mai slabe la scoala, inveti data urmatoare si iei un 10, iar in viata, urmatoarea fata te poate accepta cu drag, fiindca va placeti recirpoc.

| T0T a răspuns:

Trebuie să te confrunți cu realitatea, altfel nu vei avea niciodată vreo relație.