| Silviu19bv a întrebat:

Nu știu cum să vă zic. Abia am făcut 19 ani. Sunt conștient că am toată viața înainte și că impasul ăsta este unul pe care trebuie să-l trec și nu am ce face. Menționez că niciodată nu m-am gândit la un bărbat din punct de vedere sexual, deci nu pot spune că sunt gay, bisexual sau alte derivate. Nu m-am sărutat niciodată cu un băiat și nici nu am visat la asta în serile de vară prin șanțurile casei bunicilor de la țară.

Recent m-am dat seama că mă disperă un coleg. Oare este doar o obsesie și nu are nici o legătură cu homosexualitatea? Îl plac din toate punctele de vedere și de data asta pot spune că și din punct de vedere sexual simt atracție. Nu mă intereseaza alți băieți, îl vreau doar pe ăsta.

Nu am nici o problemă dacă întradevăr sunt homosexual. Că sunt conștient că undeva în lume o femeie se îndrăgosteşte de altă femeie sau un bărbat iubeşte pe altul. Cred că dragostea adevărată nu înseamnă doar ce şi unde "bagi".

Ce să fac? Să discut deschis cu prietenul și să-i spun ce simt pentru el? Să-i spun că îl ador, chiar dacă nu știu nici măcar cum este să săruți un alt băiat? Sau să-i fiu aproape ca prieten, sperând că în timp o apropiere mai mare între noi, poate să devină o (zâmbesc, cu un iz de ironie) poveste de dragoste aproape interzisă?

Sfătuiți-mă. Nu vreau acuze, nu vreau să știu ce e drept și ce nu, moral sau imoral.

Să-mi urmez instinctul?

S.

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu te faci de ras daca ajungi sa fi cu el cel mai bine iti vezi de ale tale ori ramai singur ori cu o tipa pentru ca si animalul e mai destept nu face sex cu alt animal daca nu e femela.

| Zenithf a răspuns:

Eu ma consider straight, dar am avut coleg cu care as fi putut fi mai mult. Sau poate nu, poate am avut numai impresia ca as fi putut fi mai mult.
Mai tarziu, in timp ce am vazut odata videoclipul "Alejandro", am avut o revelatie. Nu mi se pare ca pot sa fiu gay, cand pe tipi "bine", gen chipendales, nu-i pot vedea ca partide, pe cand pe urata aia (ca in general ii urata)...
Ei bine, singurul sfat pe care ti-l pot da este, nu fa un pas pana nu esti convins pe ce drum sa pornesti.

NOname
| NOname a răspuns:

Îmi pari o persoană paralelă cu genul, un om care este atras (mai mult) de interiorul unei persoane, de persoana cu totul într-un mod exclusivist şi absolut şi presupun că, dacă prietenul tău s-ar fi întâmplat să fie o ea, te-ar fi atras la fel. E o legătură mai profundă de tip "sufletul-pereche", care transcende genul. Posibil să mă înşel.

Cât despre pasul tău următor, nu ştiu ce să-ţi zic, e cam riscant şi alunecos. Dar cum tu îţi cunoşti prietenul cel mai bine, eşti cel mai în măsură să anticipezi cam cum ar reacţiona şi dacă se simte şi el atras de tine, inclusiv sexual, iar în caz de nu, îţi va rămâne prieten (bănuiesc că este important pentru tine).

Pari un om matur, inteligent şi calculat, care ştie să se autoevalueze obiectiv şi sincer. Improvizează (puţine şanse să dai greş)! : )

| Jony123 a răspuns:

Relatiile intre aceleasi sexe pana prin 2005 cam asa sau 2002 erau considerate ca drept boli mintale in psihologie, acum cu drepturile omului a fost "retrasa" aceasta teorie dar foarte multi psihologi inca mai sustin aceasta idee.
Eu zic sa renunti la aceasta idee, nu e bine mai. Acum na, faci ce vrei, dar parerea mea nu e una buna despre relatiile dintre aceste sexe, nu este normal, daca ar fi fost normal s-ar fi putut face copii intre aceleasi sexe. Off.
Numai bine!

| Puckauca a răspuns:

Buna! Eu sunt de parere ca orientarea sexuala nu prea conteaza. Atata vreme cat persoanele din relatie se iubescnu conteaza ca sunt doi baieti sau doua fete. Poate este doar o faza, o criza a adolescentilor. Poate esti doar confuz si inca nu sti ce vrei. Si eu am o verisoara care s-a simtit atrasa de prietena ei si i-a impartasit sentimentele si sunt impreuna, formeaza un cuplu. Nu este nimic rusinos. Este o tara libera, fiecare face ce vrea. Sper ca te-am ajutat :* Bafta!

| RAY a răspuns:

Bisexualitatea e normala in natura de ce nu ar fi si la noi? ta atrage emotional sau sexual, poate te atrage doar emotional, intrebarea e ai vrea sa faci sex cu el?

| anonimg a răspuns:

Nu-ti urma instinctul.
Ceea ce ne deosebeste pe noi de animale este moralitatea. Si, cu toate ca animalelor le lipseste moralitatea, nu am vazut pana acum imperechere intre 2 femele sau doi masculi... Tu trebuie sa stii ce e drept si ce, ce este moral si ce este imoral.
Stiu ca sunt atat de placute sfaturile celor ce te indeamna sa-ti urmezei instinctele... Dar daca nu tii cont de moralitate innabusind-o -in loc sa-ti innabusi instinctul-, atunci o vei pierde, fara sa o mai poti castiga vreodata. Gandeste-te si la viitor.
Eu ma opresc aici. Si tu ar trebui sa te opresti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai fi avut curajul sa-ti urmezi instinctul nu puneai intrebarea. Rezolva problema cu curajul inainte si mai apoi vei sti ce sa faci.
de ce anume iti este frica? cat de bun este ca prieten? si ce este mai important: sa fii romantic cu persoana respectiva sau sa-i fii prieten? Stiu ca suna ciudat, dar duce undeva: sa presupunem ca este gay si te accepta, exista sanse foarte mari sa nu-ti placa acel contact sexual. Asigura-te ca esti gay, mai bine vezi un psiholog (bun) care te va ajuta sa decizi in privinta asta, iar mai apoi urmeaza-ti instinctul. Atunci vei sti sigur si vei fi capabil sa iti asumi tot ce urmeaza.

| a3e6u9 a răspuns:

Părerea mea e să ai grijă. Dacă el nu e homosexual, te va refuza, evident, și cel mai probabil nu e homosexual. Dacă află alții, vei avea probleme, nu uita în ce țară trăiești. Poate în alte țări ar fi altfel.

| meandme77 a răspuns:

Da,imi place atitudinea ta, e cea mai potrivita.Fii tu insuti si spune-i tot ce simti, daca tu ai incredere in tine si te accepti asa cum esti si ceilalti vor face la fel. Good luck :p

| Silviu19bv explică (pentru meandme77):

Multumesc, momentan nu știu dacă e ceva de acceptat. Îl vreau doar pe el în toate formele posibile. Nu am reactii la alți băieți. Cred că e vorba de "chimie". Oare mă pot considera homosexual?

| meandme77 a răspuns (pentru Silviu19bv):

Nu cred, poate bisexual, dar oricum mai bine spui ceea ce simti, macar te vei descarca.