| Anonim3200 a întrebat:

Am si eu o mica problema de ce ma simt asa palid? adica eu n-am chef sa fac nimic si m-am plictisit de tot si de pc cand ma joc pe el imi imaginez ca imi aduce aminte din amintirile neplacute din viata mea. Ce sa fac sa ma in veselesc si eu? P.S Am 16 Ani si vreau intrebari cat mai sincere Multumesc.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poate vrei raspunsuri cat mai sincere, ca intrebarea vad ca ai pus-o tu!
Lipsa de chef vine din prea multa plictiseala!
Poti schimba asta doar daca ai ambitie si vointa sa te schimbi.
Incepe prin a te trezii dimineata devreme, fa ceva exercitii de inviorare, manaca un mic dejun constient si pregateste-te de scoala. Dupa ce revii acasa, dupa amiaza, mananca pranzul si relaxeaza-te jumatet de ora in fata televizorului sau a computerului, dupa care apuca-te de teme. Sunt convinsa ca la 16 ani ai destule de facut, dar daca esti motivat, poti sa-ti termini lectiile si la ora 8 sa ieis afara, macar pentru 1 ora, sa te intalnesti cu prietenii si sa mai schimbati impresii de peste zi.
daca ai atat de mult de invatat, stai si invata si culca-te devreme, ca sa te recuperzi pentru ziua urmatoare si de iesit, poti iesii cand nu ai foarte mult de invatat, sau in weekend.
Veselia vine odata cu prietenii, iesi afara, cauta sa propui ceva activitati, iestiti si alergati, bateti mingea in curtea scolii sau a blocului, orice activiatte fizica te epuizeaza fizic dar te elibereaza de plictiseala de care te plangi. In plus, iti creste moralul si adrenalina, facandu-te sa te simti super bine, dupa 1-2 ore de alergat sau jucat un fotbal.

| StrongHeart a răspuns:

Salut!
Nu esti singurul.Foarte multi de varsta ta nu mai au pofta de viata.Cauzele variaza de la alimentatia, fluorul din apa/pasta de dinti, lipsa activitatii-spuneai de statul la pc, cum relationezi cu ceilalti si vice versa etc..Primul pas deja l-ai facut si anume sa fii sincer cu tine insuti.Trebuie sa schimbi perspectiva asupra vietii sa gandesti mai pozitiv, sa petreci timp cu cei apropiati sa incepi sa mananci mai sanatos si sa faci miscare.Ideea e sa nu faci acelasi lucru, sa diversifici activitatile.Citeste o carte, vorbeste cu cineva cu care te intelege, iesi afara din casa pentru ca statul prea mult intre patru pereti e probabil principala cauza, apuca-te de un sport..sunt atatea lucruri pe care le poti face.Viata e scurta, bucura-te de ea si multumeste-i lui Dumnezeu ca te-ai nascut si poti sa faci parte din viata asta cu bune si cu rele.Bafta si capul sus!