| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o problema cu un monitor lcd cand il conectez la pc monitoru ramane negru da ledu de la monitor sta aprins si monitoru sta negru ce oare are? stie cineva?

2 răspunsuri:
| MotanulFelix a răspuns:

Ori cablul e defect, intrerupt, pin stramb ORI placa video e defecta, setata pe un mod nesuportat de monitor sau placa video e si pe placa de baza si dedicata ORI monitorul e defect.

| AlexandruAdrianPetrovschi a răspuns:

Hmmm... imi amintesc ca aveam aceeasi problema cu un monitor de sticla cand eram mic, si s-ar putea sa fie problema cu calculatorul tau, incearca sa pui "LCD"-ul la alt calculator (preferabil, calculatorul unui prieten), daca maege, atunci calculatorul e de vina, daca nu merge, "LCD"-ul e de vina, alternativ incearca sa pui alt monitor la calculatorul tau (din nou, preferabil al unui prieten) daca merge, monitru' e rau, daca nu, calculatoru' e rau.
Daca calculatorul e rau, atunci fie s-a prajit placa video(poti s-o inlocuiesti cu alta noua) sau placa de baza(atunci e naspa ca trebuie luat unul nou)
Asta e parerea mea, daca cineva are o idee mai buna stiti ce sa faceti...