| Bııa69 a întrebat:

Am si eu o problema. Deci.
Vineri a venit o prietena pe la mine dupa ore, si am stat in camera mea. Am uitat de telefonul meu care era in camera de zi.
Tatal meu l-a vazut si mi-a citit conversatiile de pe Yahoo. Nu mi-a zis nimic dar am aflat de la mama mea.
Ieri cand am venit de la scoala, mama mi-a zis ca tata imi bagase pe pc un program de spionat si ca a vrut sa afle despre un joc pe care il jucam eu dar nu stia care e. Am nevoie de niște sfaturi, conversațiile acelea aveau cuvinte urate/obscene.
Mersi. straight face

4 răspunsuri:
| Juiceee a răspuns:

Aici depinde ce varsta ai. Daca esti mai mica de 18 ani si cred ca esti, vorbeste cu tatal tau, dar fata in fata. Ai spus ca ai aflat de la mama ta ca el ti-a citit mesajele, deci mai bine vorbesti tu prima cu el si incerci sa repari greselile, decat sa fie prea tarziu si sa te certe el.

Esti micuta, nu conteaza cati ani ai. Pentru tatal tau, tu esti fetita lui. Mai mult ca sigur i-a picat naspa sa citeasca conversatii cu anumite cuvinte obscene.

Explica-i ce s-a intamplat, ca nu vorbesti asa des, si ca nu o sa se mai intample. E pentru tine, nu pentru el. Deci daca minti, te minti pe tine. Am prieteni si prieteni, mai multi baieti. Si nici unul nu gaseste atragator la o fata sa vorbeasca urat.

Fruntea sus, greseli mai facem toti. Dar incearca sa le repari si sa nu mai faci pe viitor.

Succes.

| Nicoleta12345 a răspuns:

Dupa parerea mea, daca tatal tau citise acele conversatii cred ca ti-ar fi zis ceva. nu?! Adica sa te certe si alea alea. sau mna. poate tatal tau nu e genul de persoana.
Incearca sa ii explici sau chiar daca nu mai ai ce face, minte. spune-i ca a intrat cineva sau parola ti-a fost sparta sau nu stiu laughing.
Bun asta a sunat ciudat.thinking
Nu am inteles faza cu jocul thinking adica?!

Incearca pe viitor sa nu iti mai lasi telefonul la vedere, adica pe langa parinti daca stii ca nu ai parola sau chestii happy.
Succes puppy dog eyes!
Sper sa te fi ajutat cu ceva :*.

| Bııa69 explică (pentru Nicoleta12345):

Păi, nu mi-a zis poate pentru ca vrea sa ma mai verifice.
Faza cu jocul, hm, e un joc online pe care ma joc cu niste prieteni, in trecut in zilele libere stateam pana tarziu pe el si acum el vrea sa vada cam ce fac eu, ma gandesc. Acum m-am apucat de pictura si nu o sa mai intru pe acel joc sa nu poata sa stie nimic. Inca o problema e ca printre prieteni aveam si niste baieti cu care ma jucam in trecut Metin, acum nu mai joc. Si nu stiu ce sa fac, ma gandeam sa-i las un bilet prin care sa imi cer scuze caci eu nu prea as putea sa ii zic fata in fata. Sa il las iar cand o sa vin de la scoala seara, ce o sa imi zica? Chiar nu stiu ce sa fac.

| oOBuBuOo a răspuns:

Pai depinde,la mine mama imi citeste mesajele de pe facebook,foarte naspa,dar uneori parinti baga strambe precum ca vezi ca te urmaresc sau ceva de genu, eu in locul tau nu mas panica, ramai calma si ca de obicei.
In cazul in care o sa aveti o discutie despre vocabularul tau, atunci incearca sa le explici ca de acum esti mare, si uneori si ei sunt de vina caci si eii mai scapa cuvinte din astea la nervii.
Asa ca ai grija, si ia lucrurile usor si cu calm.