| HappyFaceXoX a întrebat:

Salut TPU.Am si eu o problema, si as vrea sa va cer sfaturile.Acum cateva zile am dat peste termenul de `vis lucid`.Nu am stiut la inceput ce inseamna asa ca m-am documentat un pic, intr-un cuvant stiu cu ce se mananca. Vreau foarte mult sa incerc deoarece eu nu prea am vise.Insa,si acum vine problema, ma tot deranjeaza chestia numita `sleep paralysis` deoarece am auzit ca este o experienta goraznica.Din cate am inteles temerile care apar in timp ce esti in SP sunt create de subconstientul meu.Si deoarece imi place sa citesc creepypastas si alte chestii ma ingrozeste gandul la ce ar putea subconstientul meu sa imi induca.Va rog frumos sa ma ajutati, orice sfat ma ajuta.

Si asa ca o intrebare bonus:Acum cativa ani am avut un vis in care eram imobilizat pe jos chiar langa pat si langa mine era tatal meu care statea pe un scaun si statea pe PC. Pe mine mergea un paianjen si statea chiar pe pieptul meu(lucru obisnuit pentru SP) iar eu nu puteam sa fac absolut nimic, nici macar sa vorbesc.Cu toate ca sper ca acel lucru sa fi fost SP ( pentru ca nu a fost chiar atat de groaznic) sincer nu pot sa spun sigur deoarece din cate am inteles in aceste SP poti mirosi, auzi sau chiar simti, iar eu nu am simtit sau auzit nimic ( cel putin eu asa imi amintesc).Voi credeti ca a fost SP?

Scuzati greselile gramaticale(daca sunt) dar m-am grabit sa scriu acespt mesaj pentru ca eu chair vreau sa incerc acest lucru chiar in aceasta seara.

Răspuns Câştigător
| Florennce a răspuns:

Bună!
Am mai citit și eu despre astfel de lucruri. http://themindunleashed.org/......ncing.html

Mi se par foarte interesante, însă mi s-a întâmplat să am un vis lucid în care am putut să-mi controlez acțiunile, deși nu 100%.
Citește articolul și poate ai să înțelegi mai bine. Și mie mi se pare ciudat și totuși atractive, însă mi-ar fi teamă să încerc deoarece am înțeles că multora le-a fost greu să se reîntoarcă.
O zi bună!

4 răspunsuri:
| L1feDRAIN a răspuns:

Nu stiu daca te pot ajuta in asa ceva, dar iti zic ca am avut 2 visuri lucide pina cind in viata mea, chestii rele nu as zice ca am observat, tu posibil ca ai visat un cosmar din cauza documentarii cu "sleep paralysis" ca am vazut si eu poze din alea dar totusi asa ceva cred ca exista insa tu nu cred ca ai avut asa ceva (SP) dar eu cred ca da ca visul lucid poate insemna pursimplu cind iti dai seama in vis ca visezi si esti constient ca dormi si tot la ce ma gindesc apare in fata mea si simt cum imi sunt inchisi ochii... ceva din temerile mele nu am avut decit in cosmare. Ultimul meu cosmar a fost cu 2 luni in urma cum sunt noaptea singur afara e un reflector lumineaza drumul pe care in fata mea apare SlenderMan din "Haunt". HM si ma "imbratiseaza" dupa care am simtit de parca am fost infipt in spini si m-am trezit.

Daca vrei sa ai parte de un vis lucid (nu m-am informat cum sa faci asta) dar cred ca pursimplu trebuie sa incerci noaptea cind visezi ceva sa constientitizezi ca visezi (poate nu e usor) si nici nu cred ca o sa ai parte de ceva urat (doar daca singur nu te vei gindi la asta) iar ca macar sa visezi ceva noaptea cindestete la ceva dar nu multe lucruri strict 1 cind adormi si poate vei visa (la mine functioneaza).

Sa adormi fericit! big grin

| HappyFaceXoX explică (pentru L1feDRAIN):

Ca sa iti dau si eu un sfat pentru ca mi-ai acordat atentia ta... ar fi bine sa iti schimbi poza de la profil daca nu vrei sa mai ai cosmaruri despre Slender. Imi dau si eu cu parereawinking

| L1feDRAIN a răspuns (pentru HappyFaceXoX):

Mersi de sugestie, dar ador aceasta fotografie laughing

| HappyFaceXoX explică:

Astazi am incercat sa intru in aceasta stare deoarece acum pe timpul zilei nu am nicio temere ca as putea sa intru in SP si chiar daca se intampla asta eram plin de adrenalina. Am citit un pic din sfaturile care sunt pe site-ul pe care mi l-ai dat(fanCIRESARI) si mi-a atras atentia chesia cu sfoara... acolo spunea ca o sa simti o senzatie de ameteala cand treci de la o stare la alta.Eu simt aceasta senzatie cand ma gandesc profund la ceva( si acum sa fac o paranteaza.In acel timp nu mai simt nimic in jurul meu si am control absolut la ceea ce se intampla, insa nu se simte ca si cum ar fi un vis lucid) insa pot sa stau asa doar in jur de 5-20 secunde apoi ma simt ca si cum as cadea de la o distanta mica in pat- o senzatie foarte ciudata-.Totusi nu cred, cel putin asa sper, ca a fost un vis lucid.Chiar nu vreau sa fie asa, vreau sa para mai real.AA da si tin sa mentionez ca eu ca sa nu adorm imi missc degetul mijlociu continuu.Iar cand intru in starea aceea nu stiu daca inca il misc deoarece ``adorm`` cu el miscandu-se si ma ``trezesc`` tot la fel. Daca mai aveti opinii, idei sau sfaturi va rog sa imi spuneti.