| Davidroasv982 a întrebat:

Salut TPU, Am trecut de curand clasa a 9a si simt nevoia sa vorbesc cu o persoana, Nu am prieteni, In clasa a 7 a am pierdut o colega care pe mine ma facea sa ma simt ca sunt iubit.
A murit la inceputul acestui an.
Cand am dat evaluarea nationala nu am constientizat ca nu ma voi mai intalni nici o data cu colegii mei.
Am avut un crush care era in clasa mea si tot ma gandesc la ea...
Nu imi vine sa cred ca am pierdut o pentru totdeauna, Nu pot vorbi cu nimeni despre ce simt deoarece ma vor credea slab, Tocmai de asta sunt aici sa vorbesc in mediul online pentru ca nu am cu cine, Nu am prieteni deloc.
Simt ca totul este distrus, Plang in fiecare seara si nu stiu ce sa fac.
Cand merg la liceu parca si colegii ma privesc altfel ma simt marginalizat cred ca au facut alt grup al clasei unde eu nu sunt astea sunt banuielile mele.
Sunt in clasa a 9 a cu un coleg din 5 - 8 aici iar si el ma priveste altfel ca eu la evaluarea nationala am luat 6 si cv si el a luat 8 si suntem in aceeasi clasa
Il simt distant de mine iar asta ma face sa ma autodistrug.
Toate chestiile astea ma macina ma macina pana se umple borcanul pana cand nu mai pot si izbucnesc in plans.
De obicei chestiile astea ma iau seara pentru ca atunci ma pot descarca cu mine insumi plangand sa nu fiu vazut de parinti pentru ca daca spun fiecarei persoane ce simt / ce cred ma va trata ca pe un gunoi.
Sunt in stare de disperare, Va rog mult ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ai trecut claasa a IX-a si ai un colectiv de colegi noi, deci poti s ao iei de la capat, sa-ti faci prieteni, unul sau mai multi!
Prietena moarta: Dumnzeu sa o ierte!
Ea a murit, asadar nu-i cazuls a faci o obsesie despre trecut, refuzand sa traiesti in preznet, doar pentru ca cineva a murit... sa-i fie tarana usoara acolo unde a mers, dar viata noastra, a celor care suntem vii si traim in prezent trebuie sa continuie alaturi de oameni vii!
Chestia cu atodistrusul este o prostie, fiindca te incapatanezi sa te legi de lucruri care nu mai exista, din trecut, care oricum nu se mai pot schimba.

Trezeste-te la realitate si vezi lumea din jurul tau, toti sunt vii, veseli si fericiti si tu ai putea fii la fel, daca te-ai trezi la realitate si ai trai prezentul!

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deoarece ma vor credea slab. Să te doară această pierdere nu e slăbiciune.
Il simt distant. Cum simți asta?
Cum, cu ce să te ajutăm?