| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, am un prieten foarte bun, iar azi la școală i-am zis să vină la mine sa mai vorbim, el învață foarte bune numa' de note mari, iar eu învaț prost, maica-sa nu îl lăsă să vină la mine că îi frică că îl stric pe fii-su, chiar dacă eu nu am anturaje proaste, ce părere aveți și ce pot face?

1 răspuns:
| Anonimx033 a răspuns:

Buna!

Cred că cel mai bine ar fi să discuți cu mama lui, tu sau mai bine părinții tăi. Calitatea unui om nu se reflectă în niște note proaste pe care le poate lua oricine, inclusiv acest prieten al tău la un moment dat. Lucrul acesta se poate îndrepta.

Mi se pare o prostie atâta timp cât relația voastră de prietenie nu e influențată de alte probleme cu adevărat grave, și tu poți fi o influență pozitivă chiar dacă nu te descurci prea bine la școală.

Ba chiar îți poti ruga prietenul să te ajute să înveți mai bine.

Toate cele bune.