| InnocentLoovee a întrebat:

Am un televizor smart tv de la Samsung si nu imi merge nicicum subtitrarea la filme. M-am uitat o data la Mirrors si eu tin minte ca am pus doar subtotrarea pe stick si s-a pus singura. Acuma la orice film as incerca sa ma uit, nu merge subtitrarea. Aveti idee ce as putea face?

12 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Subtitrarea si filmul trebuie sa aiba aceleasi nume. Pastreaza terminatiile la video AVI sau ce format este si la subtitrare.srt.
Exemplu:
beautiful.creatures.2013.720p.bluray.x264-sparks.mkv
Beautiful.Creatures.2013.720p.BluRay.x264-SPARKS.srt
Ai putea sa le scurtezi daca sunt prea lungi, sa ramana asa:
Beautiful.Creatures.mkv
Beautiful.Creatures.srt

| InnocentLoovee explică (pentru neluL):

Tot nu merge.

| neluL a răspuns (pentru InnocentLoovee):

Si subtitrarea si filmul trebuie sa fie in acelasi dosar.

Da-mi numele complet la filmul descarcat de tine si numele la subtitrare.

| InnocentLoovee explică (pentru neluL):

Sunt in acelasi dosar. Filmul este mama si este sub forma de.avi. Si subtitrarea este mama.srt

| neluL a răspuns (pentru InnocentLoovee):

Vezi că dacă diferă până şi un singur spaţiu în denumirea subtitrării, nu merge. Fă redenumirea cu rename şi copy/paste, ca să fii sigura! Orice semn de punctuatie conteaza!

| InnocentLoovee explică (pentru neluL):

Si asta am facut laughing nu merge nici cum

| neluL a răspuns (pentru InnocentLoovee):

Cred ca a mai ramas sa umbli in meniul televizorului la subtitrari
Bagi stickul apesi pe ->Source ->memoria USB ->Video ->acum vezi la setările subtitrării (aici poti alege Europa Centrală pentru diacritice).

| Lambe_Valeriu_1971 a răspuns:

Si eu tot Samsung am, si uite cum am reusit dupa multe incercari. poate sa fie o intimplare si sa mearga doar la mine, dar merita incercat.un mkv si un srt care nu lua sub deloc.am convertit subtitrarea cu subtitle workshop la frame am pus 23.976 si la output am selectat microdvd.am salvat, am editat numele filmului cu rename copy si paste sa fiu sigur ca nu mi scapa ceva si l am scurtat un pic pentru ca era prea lung si a mers.cu alt program de editat sub nu a mers.succes!

| Georgiana_Ecaterina_1990 a răspuns (pentru Lambe_Valeriu_1971):

Am si eu nevoie de help.pls
Am un smart tv Samsung si ma uit la canale online.
Adica instalatia aplicata pe tv.
Sigura problema e ca nu am subtitrare la toate canalele ( lucru ce pana acum 2 sapt nu a fost problema), cum ar fi : Diva Universal, History, Hbo etc
Am intrat in setari-sistem si am activat subtitrarea..am ales lb romana insa tot nimic.
Mentionez ca atunci cand n.am avut probleme foloseam alta grila de canale...
Multumesc anticipat

| Coc_Lorand_1983 a răspuns (pentru Lambe_Valeriu_1971):

Trebuie sa fie.sub si nu.srt Atata tot. https://gotranscript.com/subtitle-converter

| Plesoianu_Constantin_1990 a răspuns:

La fel am patit si eu si nu-i dau de cap nici cum

| Radu_Balinisteanu_1988 a răspuns:

A functionat din prima la mine. multumesc