| AxelTerner a întrebat:

As avea si eu nevoie de ajutorul vostru.Suna cam asea sitoatia.Am vreo 5 buni prieteni dar o singura fata imi este buna buna prietena.Cand ma cert cu aceasta persoana sufar foarte mult imi vine sa plang. Mi-as da si viata pentru ia, o data cand m-am certat rau aveam ganduri urate de moarte sa-mi fac.Cand ea se cearta cu iubitul ei nu stiu de ce vrea sa stau eu langa ea sa o ajut.
Intrebarile mele sunt:Ar fi putut sa ma placa?
Daca am sentimentele astea fata de ia inseamna ca o iubesc?

Răspuns Câştigător
| Adda_5780 a răspuns:

[Da, iti raspund si la astabatting eyelashes.] Cred ca tu o iubesti pentru ca ai "simptomele"necesare: vrei sa o ajuti, nu iti pasa nici macar de tine, folosesti scuza"prieteniei"pentru a sta aproape de ea. E nasol ca nu se poate sa se rezolve astfel de probleme inca de la inceput...adica daca un baiat ii spune unei fete din prima ca o place e considerat nesimtit si daca o fata face asta e considerata c***a oh go on. Daca nu legai o prietenie asa de stransa cu ea iti era mult mai usor; nu cred ca si ea te place( nu atat cat ai vrea tu in orice caz) pentru ca este cu cineva; daca te`ar fi placut nu era cu nimeni. Poate nici nu iti zicea, dar tot nu ar fi fost cu nimeni ca sa iti arate ca este disponibila; referitor la faza cu"ne-am certat de`mi venea sa ma omor".cam asta se intampla cand nu poti sa ajungi la cineva, cand realizezi ca respiri gandindu`te la cineva. In functie de prima dragoste multe persoane isi formeaza viata. Daca prima dragoste nu a fost indeplinita(in cazul tau) poti sa ajungi la droguri, tentative de sinucidere(in cel mai rau caz). sau pur si simplu niciodata s anul fii convins pe tine intr-o relatie, crezand ca va fi ceva asemanator cu ceea ce ai trait pana in acel moment. Nu trebuie sa te lasi manevrat de inima in felul in care o faci tu, tocmai de aia ai si cap. Exista fete peste tot, nicio fata care te face sa suferi in halu`asta nu merita sa iti pierzi timpul cu ea. Atunci cand "cunosti"iubirea totul ti se pare frumos, in cazul tau faptul ca ai incercat ca ea sa se"prinda"ca tu o placi a fost un dezavantajthinking Cand tii la cineva, pune cartile pe masa( nu strica o prietenie cu un baiat daca e vorba de vre`o fata), spune-i totul in fata ca sa nu aibe scuze, fa-ti curaj si poate va merge. Intradevar este pacat sa pierzi o prietenie cu o fata doar pentru ca o iubesti, dar este oare mai bine sa suferi tu? Nu cred ca se merita. Cel mai favorabil ar fi pentru tine sa incerci sa o uiti, poate cu timpul, poate cu alta fata...si nu spune ca nu poti sa o uiti. cand vrei ceva cu adevarat se indeplineste, orice! Din pacate, eu una nu cred ca ti se va putea indeplini si dorinta de a fi cu ea, ai lasat sa treaca mult timp, ea poate te vede ca pe un frate, nicidecum ca pe un iubit. Se zice ca timpul le rezolva pe toate. sper ca e si cazul tau >big grin

3 răspunsuri:
| Adda_5780 a răspuns:

Aaa. Referitor la faza cu dc sa stai cu ea cand se cearta cu el. Cred ca are nevoie de consolare, de protectie, de tine care ai fost mereu alaturi de ea. O fata se simte bine daca stie ca cineva o place, se simte apreciata. Hmm. O iau altfel laughing. Presupunem ca ea te place. Ar trebui sa se desparta de el(dupa cum ti-am zis si in raspunsul anteriorthinking), sa iti bata apropouri. Si tu ar trebui sa iti dai seama oricum daca te place sau nu dupa felul in care se comporta cu tine. Tu o cunosti cel mai bine, stii si cum s`a comporta in situatia in care e. Crezi ca daca te`ar place ar suferi cand se cearta cu cineva? Incearca sa iti raspunzi la asta.

| AxelTerner explică:

Multumesc pentru compliment dar nu miai raspuns la o intrebare:Ar fi putut sa ma placa?

apropo am mai pus o intrebare: De ce vrea sa stau mereu cu ea cand se cearta cu iubitul ei? (cand am intrebat-o imi zice: pentru ca asa vreau eu)

| JellyMania a răspuns:

Dap, e clar ca o iubesti.Cand doresti binele persoanei iubite indiferent de circumstante inseamna ca o iubesti cu adevarat.Cam rar asa ceva din partea unui baiat, asa ca felicitari.