| MyNameIsAna a întrebat:

Cum trebuie sa ma comport ca sa devin sefa clasei?
DAU FUNDA plz

Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

In primul rand trebuie sa fii aleasa! Ca sa fii aleasa,trebuie sa te placa,in primul rand,colegii,apoi,diriginta,mai mult ca sigur, alege dupa performantele scolare.
Trebuie sa fii tu insati(e mai greu sa fii prefacuta, colegii observa orice).Sa fii sociabila, amabila, sa le sari in ajutor celor care vor avea nevoie de un sfat, sa mediezi disensiunile aparute intre colegi sau coleg-profesor.Si daca nu o sa fii aleasa, nici-o problema, vei fi oricum apreciata de catre colegi.Dar, poti sa fii sigura, ca vor fi "invidiosi"!

11 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

De ce ai vrea să fi șefa?
Dacă restul colegilor consideră că ai calități de șef, te vor numi, dacă nu, va fi altcineva.

| maria_7379 a răspuns:

Pai in primul rand ar trebui sa ai nota maxima la purtare ''scuze nu mai merg cifrele si parantezele''. Trebuie sa te comporti frumos cu colegii, sa nu injuri profesorii.Sa fi mereu alaturi de ei cand au nevoie, sanu ii parasti daca fac ceva mai bine taci din gura. Si sa stii ca a fi sefa clasei e foarte greu. Inainte de a fi sefa clasei trebuie sa te gandesti mult. A fi sefa clasei e o foarte mare responsabilitate. Daca se intampla ceva rau in clasa tu vei fi invinuita pentru ca tu esti sefa clasei, tu esti mana dreapta a dirigintei deci cand nu e doamna ta diriginta in clasa tu trebuie sa ai grija de clasa. Plus ca trebuie sa mergi la consiliu si toate cele. Ai mare grija. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| MyNameIsAna explică (pentru maria_7379):

Mersi mult mi-a fost de ajutor

| OnuOnulică a răspuns:

Sa fi cea mai destepta din clasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand profesorii tai trebuie sa aiba foarte multa incredere in tine.In al doilea rand trebuie sa stii sa-ti impui punctul de vedere argumentandu-le respectivul lucru, nu sa-i obligi sa faca acel lucru pentru ca "asa vrei tu"
Ai nevoie si de o tinuta decenta (de preferat uniforma impusa de conducerea scolii tale ) dar si de o tinuta adecvata din punct de vedere comportamental ( sa-i respecti pe profesori, sa nu fi fost luata in vizor de profesori in mod negativ, sa ai o relatie foarte buna cu dirigintele/diriginta/invatatoarea etc.
Iti doresc mult succes pe toate planurile.

| Athée a răspuns:

Sa fii sociala, sa te intelegi bine cu colegii tai si sa ai note mari.

| FlorinFindus a răspuns:

Pai sa s**** la toti sa speli toaleta sa stergi geamurile sa ii bati pe profesori rolling on the floor

| MyNameIsAna explică (pentru FlorinFindus):

Pipets
chiar esti cu capul rau

| FlorinFindus a răspuns (pentru MyNameIsAna):

Matai taci drk