| x4z5 a întrebat:

As vreau si eu un program de gimnastica(daca asa se numeste) care sa contina: abdomene,flotari si genoflexiuni.
Cat timp pe zi sa fac din fiecare(sau cate sa fac din fiecare)?Pe parcurs o sa fac din ce in ce mai multe.
ps:vreau ca programul propus sa ma ajute sa imi dezvolt muschii abdomenului,picioarelor si al mainilor cat mai repede si mai eficient. Dau funda si astept raspunsuri cat mai serioase daca se poate!

Răspuns Câştigător
| MariukS a răspuns:

Hello! Eu fac sport de performanta și cred ca te pot ajuta. In ciuda faptului ca sunt la o școală normala și am destule pe cap și cu meditațiile mai ajung sa fac o ora de sala... Ce presupune asta? Pai sa o luam cu începutul.
1.Eu vin direct de la antrenament și asta nu presupune încălzirea mușchilor. Pentru a evita întinderile, rupturile de fibre de mușchi etc. e obligatoriu sa faci o încălzire de 5-6 minute.
2. Încep antrenamentul de sala cu 20 de minute de banda la viteza 6-7, apoi 10-15 minute de bicicleta la un nivel mediu.
3. Următoarele exerciții solicita atât abdomenul (în mare parte) cat și picioarele. 4 serii de cate 25 de abdomene normale. Apoi 4 serii de 25 abdomene scurte. OK! Aici îmi va fi puțin cam greu sa îți explic, dar voi încerca. Stai întins pe spate, capul ușor ridicat, iar apoi ridici picioarele cam 70 de grade apoi le lași încet jos dar fără sa atingi podeaua, cam la 10 grade de sol. Acest exercitiu este repetat de 15 ori.
4.Genuflexiuni. Depărtezi picioarele puțin peste lățimea umerilor, cu spatele drept pana ajungi în poziție ca și cum ai sta pe scaun. 3 serii de cate 10 genuflexiuni din acestea, iar la ultima stai în jur de 10 secunde în poziția aceea.
In general sunt mai multe exerciții dar sunt prea complexe pentru a fi explicate. Aceste exerciții trebuie repetate zilnic și în timp vor da rezultate, dar nu uita ca ai nevoie de o alimentație sănătoasă.
Sper ca am fost de folos. Funda?

1 răspuns:
| stefanradu a răspuns:

Salut X4z5,
Gasesti un program care da rezultate foarte bune, aici: http://hunkbody.ro/antrenament-acasa-incepatori/
Spor!