| al3xandru_4340 a întrebat:

Salut TPU,
astazi dupa ore am mai stat cu colegii sa dam cu bulgari de zapada in ratb.
nu stiu ce s-a intamplat, cred ca vreun coleg de al meu a dat intr-o masina gresita sau intr-un trecator, nu am fost pe faza, si odata ii vad pe colegii mei fugind si eu nu stiam de ce. Cand m-am uitat in spate am vazut un om (imi parea foarte cunoscut cu un profesor de al meu din scoala, nu stiu sigur daca era el) si m-a luat pe mine, mi-a dat niste palme foarte tari, cativa pumni in zona ochilor si in urechea dreapta, m-a trantit pe jos si mi-a dat cu picioarele in coasta..pana la urma nu stiu cum am reusit sa fug si sa scap de el. Vreau sa va intreb daca asa ceva este normal, si ce urmari ar putea fi?

31 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este normal, amadoi puteti ajunge la inchisoare. E bine sa mergi la politie si sa dai declaratii. El va fi acuzat de agresiune, e o nemernicie sa iti faci dreptate cu pumnul, iar tu vei fi acuzat de tentativa de omor prin imprudenta. In urma cu vreo 20 de ani, doi tineri care aruncau cu bulgari in tren au omorat o femeie de 23 de ani, cand geamul lovit cu bulgarele s-a spart si un ciob mare i-a despicat capul. Din pacate, criminalii aveau doar 10 ani si au scapat fara nici o pedeapsa. Asadar, a arunca cu bulgari in masini in care se gasesc oameni este o infractiune grava si absolut toti cei care ati aprticipat trebuie sa va ispasiti pedeapsa. Trebuie sa iei tu masuri, sa anunti politia, sa dai toate numele implicate, sa ajuti la prinderea celui te-a agresat si la condamnarea grupului in care te gaseai tu (infractiunea voastra este mai grava).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dupa ce esti vinovat mai esti si cu clontul pe sus! tu-ti dai seama ca daca se speria un sofer se intampla moarte de om? Sunteti niste... Vai de capul vostru!

| Liviu a răspuns:

Depinde ce varsta ai.Eu daca patesc sa fiu lovit cu bulgari ma uit la persoana. Daca are peste 16 ani, sau dupa cum percep eu varsta il vad mai mare.Ii mut nasu din loc, daca il vad cca e copil pana in clasa 8 ii dau un sut in fund bland.Insa,oameni in ziua de azi merg ingandurati, suparati.Nu au bani, unii nu au ce manca, alti nu au loc de munca si asa mai departe.Nu zic ca e corect cum a reactionat si omul ala.Nici pe tine nu te judec, si eu am fost copil si eu am facut asta.Insa eu imi alegeam cu grija laughingtintele, numai fete blushing

| EnvyU a răspuns:

E normal in Romania sa iti iei bataie, mai ales daca o cauti, asta pentru ca romanul se enerveaza din orice si singura solutie e sa te calce in picioare. Du-te la un control medical daca ai probleme, eu cand eram mic am primit un pumn aproape de ureche si aveam probleme ca se mai infunda si cand am fost la orl mi-a scos aia cheaguri de sange imbibat cu ceara. Apropo, sper sa te faci sofer de ratb si in fiecare iarna in fiecare zi la fiecare strada sa arunce copiii cu bulgari in masina ta.

| Vvistula a răspuns:

Spune le parintilor sau du-te la politie, nu e normal sa iti iei bataie pe strada de la necunoscuti si apoi sa stai ca fraierul, nu ii asculta pe cei care te fac in toate felurile fiindca ei sunt asa, nu le da nimeni dreptul sa te judece si uita ca esti copil si nu om matur, nici tu nu trebuia sa dai cu bulgari in autobuz dar e mult mai grav ce a facut idiotul care te a batut, plus ca daca te duci la politie nu are cum sa dovedeasca ca ai dat cu bulgarii, plus ca nu exista o lege pentru asta.

| minrest a răspuns (pentru Vvistula):

Vvistula, cu tot respectul, aici cred ca gresesti. Exista lege pentru asta, au fost si accidente grave. Dupa cum a spus si altcineva, infractiunea lor este mai grava decat a animalului care la batut pe baiat. Salut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu bre, e perfect normal sa aruncati cu zapada in masini ca niste salbateci ce sunteti

| corbulalbrosu a răspuns:

Ai cazut de fazan

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu este normal sa-ti faci dreptate singur
Dar mai bine era ca sa cheme politia?
Ca asa era normal! Parintii erau amendati, chiar si tu daca ai ai mult de 16 ani.
Si asa cred ca nu vei scapa daca zici ca persoana repectiva te cunostera.
Eu zic sa vorbesti cu parintii tai, sa relatezi faptele asa cum ai spus aici sa vedeti ce puteti face.

| LoveSleep a răspuns:

Săracu' de tine.
Bucură-te c-o să ai ce să le povestești nepoților.

| minrest a răspuns:

Asta nu este o joaca nevinovata. Nu inseamna ca iti traiesti copilaria, ci ca iti hranesti agresivitatea. Ce vina au oamenii aia din masina, ce drept ai tu sa le dai cu bulgari in geam? Cu RATB circula amaratii, explica-mi si mie ce drept ai asupra lor. Oricand poti din greseala sa scoti ochiul cuiva, poti provoca un accident de circulatie grav. Nu sunt de acord cu cel ce te-a batut, mai bine te ducea la sectie. Luati o amenda foarte mare fiecare. Oamenii au probleme, la serviciu sunt stresati la maxim, si cand vad asa ceva le cad nervii. Bine ca nu a sarit de cateva ori pe tie, sa dai coltul. Du-te la doctor, la ORL oricum si la ortoped daca ai dureri mari la coaste. De acum gandeste-te la ce faci inainte, nu dupa. Buna seara.

| ywar a răspuns:

Pai e foarte normal. Sa spui mersi ca nu a chemat politia sa va trimita amenda acasa parintilor vostrii. Sunteti niste lepre care vor fi oamenii de maine ai acestei tari blestemate.

| Vvistula a răspuns (pentru ywar):

E normal sa bati copii pe strada? Exista lege pentru asta si nu se numeste pumn, lepra esti tu ca nu iti da nimeni dreptul sa ii judeci pe altii ca toti gresim si ce a facut batausul e mult mai grav decat ce au facut copiii.

| ywar a răspuns (pentru Vvistula):

Eu zic sa imi dai una! ce zici? vrei sa faci asta?

| Vvistula a răspuns (pentru ywar):

Zici de Romania ca e tara blestemata, pai tu esti omul care o face asa, nu vezi ce atitudine ai? Esti tupeistul de pe internet si milogul din realitate.

| ywar a răspuns (pentru Vvistula):

Nu-s ba milog! hai vad ca esti tare in argumente...cati ani ai si ce ai produs pana la varsta asta?

| Vvistula a răspuns (pentru ywar):

Uite vezi, la varsta mea am produs mai multe impresii bune decat o sa faci tu vreodata si tu tot continui cu tupeul de parca ai fi patron la TPU, nu te inteleg, nu rezolvi nimic cu atitudinea asta si nici Romania nu rezolva nimic cu oameni ca tine care stau si se uita la tv care le spala creierele si ajung sa se dea oameni importanti pe internet doar pentru ca ei sunt frustrati ca nu sunt si ei sus si nu pot sa fure si ce fac, vin si injura tara in loc sa faca ceva, si tu ma iei pe mine cu din astea, sa fim seriosi se vede ca esti mai mare ca mine si ca esti si mai slab informat.

| ywar a răspuns (pentru Vvistula):

Pai hai sa dezbatem toate astea fata in fata, sa vedem mai ai argumente si vorbe la tine... iti propun o dezbatere publica happy

| Vvistula a răspuns (pentru ywar):

Acum o iei cu dezbatere publica fiindca stii ca nu ne putem intalni, e tipic pentru un las, si in public as avea mai multe argumente decat tine, macar daca ai putea sa imi demonstrezi ceva aici, dar in public te-ai face de ras.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu, una, stiam ca bataia cu bulgari este intre copii, nu intre oameni si masini.
Si nu vad farmecul jocului vostru.
Ce este asa mare lucru sa stai pe marginea drumului si sa arunci cu zapada?
Nu trebuia sa te bata si nici tu sa stai.
Daca era profesor inseamna ca te cunostea pe tine si anturajul tau.
Pana la urma ''spune-mi cu cine te imprietenesti ca sa-ti spun cine esti '' e adevarata.
Totusi, du-te la doctor.
Nu era normal sa te bata, mai bine iti chema parinti, ei stiau cum sa te bata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta nu este de loc normal. Nimeni nu merita sa fie batut din asemenea motiv. Ar trebui sa vorbesti cu parintii tai despre asta. Doar ei ti-ar putea da cel mai bun sfat. Mie mi se pare stupid sa lovesti un copil doar pentru ca se joaca un joc naiv.

| DeeaDee18 a răspuns:

Ce joaca mai e si asta? Sa dati cu bulgari in masini? Zi mersi ca nu a fost mai rau sau nu a chemat politia! Dar totusi cum dracu sa bati un copil in halul asta? Duca cum ai zis, nu a fost vina ta.

| Black38 a răspuns:

Nu e un lucru normal sa dai cu bulgari dupa trecatori dar oricum la cum ai fost lovit ai putea sa mergi la politie si sa arati vanataile iar persoana care te-a lovit ar primii o amenda de s-ar satura mai ales daca tu esti minor

| Root4004 a răspuns:

Fa plangere la politie, il poate baga pe nenorocit la inchisoare. Ma rog, daca-l cunosti sau cel putin stii unde sta. Succes!

| al3xandru_4340 explică:

Bine ca ai fost tu mielusel in copilarie, si ai stat 24/24h sa invetiwinking

| al3xandru_4340 explică:

Da frate, stiu acum realizez ca a fost o prostie. si nu dadeam in orice masini iti dai seama dadeam in ratb ca na. dar mor pe voi care ziceti ca suntem lepre, dar astea sunt unele din prostiile copilariei, si un om care si-a trait cu adevarat copilaria stie. Mai ziceam o palma, dar sa am cheaguri de sange in ochi nu cred ca este normal

| al3xandru_4340 explică:

Nu,nu ma cunostea. Stiu ca a fost o prostie, dar oameni buni nu stiu de ce toti faceti lepra un copil care a aruncat cu bulgarele si a fost agresat. Stiu ca nu vi se pare normal, sincer in momentul asta nici mie, dar hai sa ne gandim oare eu sunt singurul care a facut o prostie la copilarie? Nu frate, si in timp ce eram pe jos si el dadea cu picioarele i-am zis sa cheme politia si sa nu ma mai bata..Am fost inconstient 30 de minute, noroc cu colegii mei. Dar in fine, copii din Romania fac tara de ras, nu ceilalti care au sufletul sa bata un copil sau cei care fura. Imi place gandirea voastra.

| al3xandru_4340 explică:

Si sincer? Preferam o amenda, pentru ca banii vin si se duc, decat sa imi fie pusa sanatatea in pericol (vederea si auzul)..Ieri cu urechea nu auzeam prea bine, mi-am revenit dar cu ochiul vad foarte slab si am cheaguri de sange in ochi..Chiar este normal ca o "lepra" de copil sa pateasca asta?

| minrest a răspuns (pentru al3xandru_4340):

Imi pare foarte rau pentru tine, sper sa iti revii. Mai bine du-te la doctor pentru ochi. Dumnezeu sa te ajute. Totusi nu reusesc sa pricep, oricat ma gandesc, probabil sunt complet tampit. Cum se face ca suferinta ta valoreaza atat de mult, iar vietile puse in pericol ale celor din trafic nu valoreaza aproape nimic? Salut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru al3xandru_4340):

De ce nu faci reclamatie? Vinovatul sa plateasca.

| Ioana1985 a răspuns:

CE GANDIRE DE OAMENI PROSTI AVETI! Astea erau jocurile ''copilariei'' bucurati-va,voi astia care comentati, ca nu or fost in club sau mai stiu eu ce naiba in timpu ala! Da ma da,poate chiar de dat in masini sau in trecatori,nu e ok deloc,da voi stati putin sa va ganditi cat de inchis la minte sa fii sa bati un copil, care din cate am citit mai sus nu el daduse cu acel bulgare, si pentru un bulgare l-a batut asa, vi se pare normal cum a reactionat un CADRU DIDACTIC? Putea sa-i cheme parintii sau altceva! Si hai ma, ce dracu, pentru un bulgare il bate in asa hal.