| Bogdan8765 a întrebat:

Salut, sunt clasa a11a la liceu economic contabilitate, vreau sa ma mut la stiinte ale naturii si nu stiu ce sa fac sau daca esti mult prea tarziu acum.
Vreau sa ma mut din cauza colegilor, am niste colegi de ultima speta care nu vor nimic de la viitoruul lor, nu vor nimic dupa scoala sau nici macar nu vor sa o termine, abia trec clasa si au doar note de 2-3.
Toti prietenii mei sunt la mate info filo sau stiinte si nu ma simt bine in locul in care sunt feel like i dont belong here, acum majoritatea oamenilor imi spun ca o sa imi fie greu sa ma acomodez si sa invat fizica chimie si bio (ceea ce eu nu invatam aici pentru ca am module).
Parintii imi zic ca mai bine raman aici si am timp liber la dispozitie decat sa merg acolo si dupa cand vin acasa sa stau cu nasul in carti sa invat fizica biologie si chimie.
Vreau sa mentionez ca nici nu stiu la ce facultate vreau sa dea pe viitor dar 80% nu o sa am nevoie de chimie sau bio deci da imi incarc timpul degeaba cum au zis ei.
Aici pot sa vin de la scoala si sa invat ceva pentru mine, sa ies afara etc. Daca as fi la stiinte nu as mai avea timp de iesit ar trebui sa stau sa invat.
Parintii imi zic ca nu ar trebui sa imi omor eu timpul meu liber din cauza colectivului.
Acum nu stiu ce sa fac, nici eu nu vreau sa fac asta si trebuie puse foarte bine in balanta doar ca in a9a colegii mei cand au mers la clasele respective au zis ca au mers strict din cauza colectivului, stiu copii care s-au mutat de la stiinte la mate info unde e mult mai greu adica dau bac m1 si fac informatica dar s-au mutat din cauza colegilor.
Asta as face si eu, ma mut undeva unde e mai greu din cauza colegilor sau raman unde am timp liber pentru mine dar cu colegii astia de care efectiv imi e scarba, merg fortat la scoala, nu ii suport, nu imi place sa ii vad.
De anul trecut din martie pana acum a trecut aproape un an in care am facut online si nu prea mi-a pasat pentru ca nu ii vedeam, daca stiu ca fac online pana termin liceul si ajung sa nu ii vad raman aici 100% pentru ca e mai putin de munca.
Ma gandesc ca daca eram la stiinte cu clasa asta de colegi pe care nu ii suport si toti prietenii mei erau la contabilitate veneam fara sa gandesc spunand ca e bacul mai usor.
Dar situatie e invers si nu stiu daca sa ma mut sau nu.
Chiar am nevoie de ajutor, daca am omis voi adauga un comentariu.

1 răspuns:
| brrrrrrrrrghe a răspuns:

Ok