| AndreCrazy a întrebat:

am o mica problema happy de cand ma stiu, ma consider o persoana fericita, iubita de familie. insa in ultimii 3 ani, familia mea ma ignora. nu mai iesim niciodata impreuna undeva, nu prea mai stam impreuna. parintii nu imi mai asculta problemele. le pasa NUMAI de situatia mea scolara. recunosc, nu sunt cea mai buna din clasa, dar nici ultima. insa imi zic mereu : " ai o casa, ai unde invata! noi ti-am oferit conditii, invata! " si daca iau o nota mai mica de 8 la scoala. ma fac handicapata, proasta etc. si ei nu stiu ca pe mine ma afecteaza rau lucrul asta si ca ma descurajeaza. nu stiu ce sa fac ca sa ii readuc pe parintii mei iubitori inapoi... nu am gasit alta solutie decat sa va intreb pe voi, poate ati trecut printr-o situatie asemanatoare. niste sfaturi mi-ar fi de mare ajutor happy multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Dariusuu a răspuns:

Din ce ai scris tu, e clar ca nu te apreciaza.

De parca au avea un interes sa ajungi nu stiu ce in viata.

Sa le fie rusine de felul cum se comporta cu tine.Probabil ca trec printr-o perioada proasta dar ce e mai important pentru ei decat propria lor fiica.

Indeparteaza-te putin de ei draga mea, fa-le sa iti simta lipsa.
Nu te sfatuiesc sa pleci, doar fi putin indiferenta.

Fii tare draga mea. Iti doresc tot binele din lume.

12 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce era mai important, nu ți-a oferit: dragostea părintească.
Spune-le că de asta ai nevoie!
Pa, pa.

| anad a răspuns:

Fii sigura ca te iubesc la fel de mult, dar probabil cred ca esti destul de matura si asteapta sa le spui tu problemele tale. Nici gand sa te indepartezi de ei! Fii tu mai comunicativa, imbratiseaza-i, vorbeste-le despre tot ce te preocupa. Se vor bucura ca ai incredere in ei.

| IloveME a răspuns:

Poti sa vorbesti cu ei! mamele de obicei sunt mai intelegatoare, explica-i cat de mult iti este dor de ei si de iubirea lor! cereti scuze pentru ca poate nu esti ceea ce ar fi dorit ei sa fi, dar ei te iubesc!
Spunele ca ai nevoie mare de ei si de incurajarile lor, asa poate in viitorul apropiat vei reusi sa ajungi ceea ce ei isi doresc foarte mult!

| viotedy a răspuns:

Cred ca parintii trebuie sa mearga la psiholog nu tu, vorbeste cu o matusa ceva sa le deschida ochii.

| pozeanimate a răspuns:

Incearca sa stai de vorba cu ei, stai de vorba cu mama ta, spune-i ca ai ceva important sa ii spui si povestestei tot ce te apasa

| BSwwatch a răspuns:

Va dau cuvintul ca genul asta de parinti nu, s oameni, n-au educatie, si vor sa educe?

| syste754 a răspuns:

Poate ca ai tai au deja problemele lor financiare, nu se inteleg bine..si se descarca pe tine cand le dai ocazia(iei note mici la scoala). parerea mea ca ar trebui sa iei note mai mari si sa comunici mai mult cu ei..despre orice:d..succes

| Ex89 a răspuns:

Pai in primul rand pe tine nu trebuie sa te afecteze ce spun ei (ca esti handicapata, proasta) tu stii ce poti, trebuie sa fi increzatoare in tine, daca inveti bine la scoala asta nu inseamna ca esti inteligent, am cunoscut oameni care invatau lectiile la scoala repetand o fraza de 10 ori (nu asa vine inteligenta), inteligenta vine in urma cunoasterii, si cunoasterea vine in urma studiului, (Einstein de exemplu a ramas corigent la fizica).
In familie intervin diferite probleme, poate pe care tu nu le cunosti (probleme financiare, stres excesiv) si parintii tai vor ca tu sa inveti bine ca sa realizezi ceva in viata, nu iti vor raul.
Incearca sa vorbesti cu ei spune-le ce te deranjeaza.

| Milayaa a răspuns:

Nu am trecut prin asa ceva dar pot sa te sfatuiesc sa propui tu sa mergeti undeva, sa vorbesti cu mama despre haine, sa mergeti la mall
despre situatia scolara poti sa nu pomenesti dar ar trebui sa te stradui daca pe parintii tai ii bucura asta
poti vorbi cu tatal tau despre un film ceva, uneori trebuie sa te gindesti ca parintii sunt prea ocupati sau au vreo problema.la o prietena a fost asa o situatie, atunci parintii ei aveau o problema financiara si incercau sa o ascunda de ea
baftahappy

| Ana1998 a răspuns:

Incearca sa le explici ceea ce simti si cel mai important nu te izola de familia ta si nu te inchide in tine. Daca, te inchizi in tine ai foarte multe de pierdut. Vorbeste cu ei si fai sa inteleaga prin ceea ce treci. Nu-ti gasi alt loc in alta parte deoarece tot la ei o sa te intorci daca vei avea probleme. P.S. Gaseste un moment potrivit sa le spui ce te deranjeaza si sa nu le-o spui la nervi. Vorbeste-le cand simti ca nu sunt stresati cu alte chesti si cand sunt linistiti.

| AndreCrazy explică:

Multumesc mult pentru sfaturi! happy am sa incerc sa le aplic pe toate, poate voi reusi ceva big grin

| BeautifullGirll a răspuns:

Imi e asa de mila de tine!puppy dog eyes Intreaba psihologul despre problemele tale si te-ar putea ajuta.