| 6Anonim9 a întrebat:

Azi, in tren, cand mergeam la scoala, era un baiat pe care l-am mai vazut de vreo 3 ori in tren, deci cred ca face naveta. Are probleme mentale, se vede de la o o posta. Se baga cu oamenii in seama, de fapt doar cu astia mai tineri (12-18ani). A mai venit la mine nebagat in seama de 2 ori, e foarte prost. Nu stie sa vorbeasca corect, are o mentalitate specifica unui om cu handicap. Il inteleg. Deci, azi dimineata cand am urcat in tren mi-a intins mana, eu rusinat, i-am dat-o. A incercat sa ma stranga, dar e foarte slab, mult mai slab decat mine. Apoi mi-a zis ca-s prost(da, fara motiv, nebagat un seama). Mi-a zis "ni ce urechi ai". Apoi m-a intrebat daca-s smecher si m-a calcat pe adidasi. Pana aici l-am inteles, are probleme grave, nu-l pot lua in seama. Dar apoi a zis ca ma plezneste daca mai is smecher si s-a apropiat gen sa ma loveasca cu capul, dar cum sunt mai inalt, degeaba, dar m-a atins pe barbie foarte usor(fara sa-i zic ceva) si a ridicat palma la mine, dupa care m-a intrebat "Ba tu vrei sa te prind de p***?" si m-a atins pe coapsa. Cand sa cobor, in timp ce mergeam la usa, m-a prins de fund, apoi m-a tinut de umar si mi-a zis "Ne vedem maine, ca pana maine te omor.", da, fara nicio logica. De cate ori venea la mine ma intreba cati ani am, daca am gagica, iar el spunea ca el are gagica. De ce? Poate are Alzheimer sau n-am idee de ce repeta aceleasi intrebari. Mentionez ca era aglomerat, stateam ca sarmalele, ca daca era liber trenul, sincer va zic ca-l nenoroceam. Dupa ce m-am dat jos l-am sunat pe frate-meu si mi-a zis ca dupa ce am coborat s-a luat de un alt baiat de aceeasi varsta cu mine pana cand a intervenit o doamna in discutie, iar el a raspuns ca doar glumeste si apoi s-a golit trenul. Tipul e tanar, e mic de inaltime (1.65, cam asa), e slab, vorbeste foarte rar, incet si pierdut, dar cateodata mai tare, fara sa-si dea seama, dar acelasi ritm. Vorbeste foarte gresit. Toata lumea stie ca are probleme cand il vede. Se imbraca cu aceleasi haine si are aceeasi geanta mereu.
Eu va spun sincer ca nu am idee ce sa fac. Mi-e frica ca ar putea oricand sa ma omoare pe la spate, am auzit multe cazuri cu psihopati ca si asta. Desigur, daca m-ar ataca prin absurd prin fata, l-as nenoroci. Deci eu sunt mai tanar cu vreo 3-4 ani decat el, dar sunt mai inalt decat el (1.75) si mai dezvoltat. L-as putea bate oricand ca sa-i dau o lectie, dar mi-e teama ca apoi uita si nu am rezolvat nimic. Sau poate e constient, dar e foarte prost, deci n-ar fi in stare de asa ceva. Am inteles ca are probleme sociale, am inteles cand a facut gesturile alea, dar cand a zis "te omor" m-am enervat la culme... Deci, ce sugerati? Va rog, dati-va cu parerea, ajutati-ma, dar fara mistocarii, ca nu e cazul! Funda la cel mai util raspuns!

Răspuns Câştigător
| Ioanaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Mai întâi de toate, păstrează-ți calmul! big grin A fost o greșeală că l-ai băgat în seamă, iar de acum, încearcă să-l eviți pe cât posibil (nu îl mai băga în seamă, nu îi mai da mâna și nu te mai holba la el). Având în vedere că îți este frică să nu te omoare laughing (scuză-mă, dar în imaginația mea e amuzant laughing ), eu zic să te calmezi; dacă era periculos, ar fi fost observat de oameni și probabil arestat sau internat pe undeva. Un psihopat, după spusele tale, nu lovește de-odată. Mai întâi el are diferite manifestări precum crize de nervi sau de râs, apoi începe să-și procure arme. Apoi 'exersează' pe animale, apoi trece la oameni, dar nu îi înjunghie direct. Dacă încă ești speriat, poți merge la poliție. Sper că am ajutat. big grin

| 6Anonim9 explică (pentru Ioanaaaaaaaaaaaaaa):

Mulțumesc, sper sa fie asa.
Deci pe mine ma amuza cum vine el asa, apoi de la "cati ani ai" si "sa fii sanatos" sare la "te omor". Pe mine m-a speriat doar cuvantul "omor". De el nu mi-e frica. Cum ziceam, ca daca e sa sara calul, il pot bate de-l stric complet.

| 6Anonim9 explică (pentru Ioanaaaaaaaaaaaaaa):

Multumesc! Raspunsul tau avea cea mai mare logica, de aia ai meritat funda.
In legatura cu tipul ala, era doar foarte prost si gay. Am vorbit cu un prieten de pe tren si a zis ca si cu el a procedat la fel. Acesta are 1.90 si e facut. Nu cred ca ar fi avut curajul sa-l ameninte. Pe el l-a prins doar de fund.
E rezolvata treaba. Mulțumesc!winking

8 răspunsuri:
| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Din ce ai spus tu e clar ca e un om cu probleme, dar stai linistit asa e la noi statul roman isi bate joc de copii cu handicap si ei sunt lasati in voia sortii. Tu ti-ai dat seama ca baiatul e dus dar gandeste-te ca nu e vina lui ca a ajuns in halul asta el nu realizeaza ce face, daca il mai vezi in tren evital du-te in alta parte a trenului ca sa nu te pui la mintea lui.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Sa sti ca fazele astea erau si la scoala prin pauza dar totul avea o limita a bunului simt, sa stii ca nu are de ce sa iti fie frica daca nu vorbesti cu el si nu il bagi in seama o sa vezi ca o sa te lase in pace, asa pot sa spun si eu ca "o sa te omor".

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Du-te in Italia sa vezi cati din astia sunt acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ii recunoaste pe cei ca el, numai de aia se leaga. Serios!

| 6Anonim9 explică (pentru anonim_4396):

Cred ca nu ai citit atent tot ce-am scris. Te-am rugat sa nu raspunzi mistocareste. N-am niciun chef de idioti cu raspunsuri idioate.

| Cris988 a răspuns:

Bună! Eu zic că cel mai bine e să îl ignori. Dacă are probleme mentale nu-și da seama ce face.