| bogdan12321132231 a întrebat:

care sunt cele mai tari beri care se gasesc in Romania( ca si % alcool)?
Si un top al berilor din Romania ca si gust si calitate( nu cont pretul)

4 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Iti dai seama ca asta e treaba pur subiectiva? Unora le place pisatul ala cu lamaie sau aroma de nu-stiu-ce, altora nu. Unii iubesc berea bruna, altii o urasc. Personal, constat ca alea nefiltrate sunt cam singurele care merita baute. Si Silva Bruna.
Cea mai tare are peste 60% alcool, dar nu cred ca o gasesti la noi. https://www.getlokal.ro/ro/article/snake-venom-berea-mai-tare-decat-votca
Oricum, poti comanda lejer online.;)

| bogdan12321132231 explică (pentru KodrutZ):

Stiu, e vorba de calitate, in sensul ca sunt unele mai scumpe, si unele ieftineste pentru tractoristi

| KodrutZ a răspuns (pentru bogdan12321132231):

Daca nu ai incercat inca, fugi in Auchan si ia un London Pride sau, mai ieftin si cu siguranta bun (LP un sortiment mi-a placut foarte mult, dar cu vreo doua am dat gres rau de tot), Hobgoblin. O bere deosebita si pe care fie o iubesti fie o urasti e Spitfire. Dintre cele romanesti artizanale, Zaganu nu mi-a placut deloc, in schimb aia de piatra neamt blonda e super. Nemteana se cheama. De citit - http://www.7est.ro/......mania.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

Exista si bere de 10%

Legat de gust si calitate ce iti garanteaza ca avem aceleasi gusturi?