| VulpeaDinUmbra a întrebat:

E adevarat ca exista beri care contin alcool etilic? Daca da, care sunt acelea?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu. E otravă. Orbești.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

A zis etilic nu metilic.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Am greșit, scuze.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pai orice bere pe care nu scrie fara alcoo, are alcool. Intrebarea e putin aiurea "exista beri cu alcool?", ca asta a intrebat.
Inseamna ca nu stie ce e aia bere, ca daca bea bere pana acum, stia.

| Mosotti a răspuns:

Toate berile cu alcool contin alcool etilic in jur de 4-5 %.
Doar alea fara alcool nu contin.

| PainTech a răspuns:

Dintre toate tipurile de alcool, alcoolul etilic e cel folosit in bauturile alcoolice pentru consum. Alcoolul la care ne referim cand spunem genetic "alcool" este alcoolul etilic. Deci da, exista beri cu alcool (etilic).

Restul de alcooli (metanolul, izopropanolul, etc. ) pot fi toxici si nu ar trebui sa fie consumați.

| userjune90 a răspuns:

Salut!happy
Sunt mai multe de spus, însă m-am documentat pe net și am găsit acest site:

https://king.ro/......ficii.html
(pe la jumătate găsești, sper să te ajute!happy )