| anonim_4396 a întrebat:

Ce pot face sa nu mai fiu asa sensibil?,adica imi vine sa plang cand cineva imi da o palma,un pumn, imi vine sa plang la unele filme. Apropo eu am pielea mai sensibila adica cand ma loveste cineva simt foarte mult durerea aia adica nu trece in 10 sec. Astept raspunsuri...

6 răspunsuri:
| robby212 a răspuns:

Păi e în regulă! Suntem o specie evoluată, cea mai evoluată din câte cunoaștem la nivel global.
Te sfătuia un user pe aici să lovești înapoi dacă ești lovit, însă eu te sfătuiesc să nu.Nu ai de unde să ști în ce poate degenera.Mi s-a întâmplat foarte rar, sunt un om pacifist, dar și atunci am rezolvat ori prin cale amiabilă, ori cu ajutorul poliției.
Stai liniștit, nu e nimic.Suntem oameni, suntem diferiți.Trebuie să schimbăm puțin conceptul "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte". Uneori trebuie să întorci și celălalt obraz, dar să ai demnitate!
Mult succes! happy

| Zedge a răspuns:

Cand cineva iti da o palma, un pumn, nu plange, da si tu inapoi, automotiveaza-te si incearca sa fi mai masculin.

| xHoliday a răspuns (pentru Zedge):

Dau si eu normal, si de cele mai multe ori ma abtin sa plang multumesc pentru raspuns!

| Rahzy a răspuns:

Te-ai putea duce la un sport gen:judo, karate, aikido

| DiannaM94 a răspuns:

Nu gasesc a fii o problema sensibilitatea. Daca plangi la un film inseamna ca ai sentimente si esti om. Am prieteni de 25 de ani pe care i-am vazut plangand la filme si nu am simtit decat mandrie sa vad ca nu se feresc.
Este omeneste. In schimb sensibilitatea pielii este ceva caracteristic tie, deci evita bataile sau incepe niste cursuri de auto-aparare.
Good luck!

| xHoliday a răspuns (pentru DiannaM94):

Nu iau bataie, am spus doar ca sunt sensibil, daca cineva da in mine dau si eu normal, bataie iau foarte rar. Multumesc pentru raspuns!