| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU! Cred că tocmai am avut primul meu atac de panică. Mie îmi este foarte frică de ora de chimie deoarece profesoara pune note mari doar dacă ești pupincurist (sau aproape de olimpic). Semestrul trecut era să rămân corigent din cauză că nu am vrut să fiu pupincurist și nici nu sunt olimpic dar am luat note mari la teste (ea pune note mici la ascultări, sau dacă te întreabă ceva și nu știi/te bâlbâi). Și de semestrul trecut de când era să rămân corigent, înaintea fiecărei ore de chimie am respirația foarte accelerată, palpitații, tremur foarte tare, simt că am un nod în gât și chiar dacă am respirația accelerată, simt că nu pot respira.
Eu nu sunt genul de elev nesimțit, care să ia profesorii la mișto.
Nici nu știu ce să fac, m-am săturat să am senzația asta de rahat mai mereu când am chimia.
Un sfat?
Dau fundă.
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| Nirvanaaa a răspuns:

Chimia îți creeaza anxietate. Încearcă sa respiri adânc sa te calmezi singur, încurajează-te ca vei reusi și tine un obiect in mâna, pix guma de sters ceva, când te ia starea aceea plimba-l ușor dintr-o mâna in alta sau strânge-l tare.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Exerciții de respirație.