| Catalin_Gabriel_1998_kVdq a întrebat:

Cum este profilul filologie?

Răspuns Câştigător
| B3HappyN0Worry a răspuns:

Bună. Filologia este, după părerea mea, cel mai lejer profil. Până în clasa a 12a pot spune că stresul e 0, iar din a 11a scapi de matematică, fizică, chimie și biologie. happy Teză vei da din română, engleză, latină, și istorie/geografie la alegere. Bacul îl vei da din istorie, română, și geografie/psihologie/sociologie/logică la alegere. Și competențele bineînțeles din informatică și engleză. Dar astea nu afectează media de bac, notându-se doar cu calificative (avansat, neavansat, etc). Sunt și eu la filologie, am terminat cu media 9, 60 anul ăsta și pot spune că nu m-am stresat mai deloc. laughing Deci e alegerea cea mai bună pentru niște ani de liceu liniștiți. happy

| Catalin_Gabriel_1998_kVdq explică (pentru B3HappyN0Worry):

Mulțumesc! Auzisem ca este un profil greu și ma cam speriasem.

| B3HappyN0Worry a răspuns (pentru Catalin_Gabriel_1998_kVdq):

Cu plăcere! Nu ai de ce să te îngrijorezi în privința asta, e total neadevărat. happy

8 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

E lejer si fain dar conteaza sa si ai inclinatie pe latura asta de literatura, limba straina si istorie ca altfel o sa fie chin.

| BlackRose03 a răspuns:

Este in profil lejer, faci mai putina matematica, fizica, biologie si chimie decat se face pe real.
Se pune accent pe limbi straine si literatura.
Fiind mai usor ai mai putine optiuni de viitor, deci daca esti pe filo ar trebui sa ai o idee despre ce ti-ai dori sa faci mai departe(ma refer la facultate).
Dar sunt sigura ca o sa-ti placa! happy
Succes! big grin

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Cu nimic mai special decat celelalte profiluri, faci aceleasi materii doar ca se pune mai mult accentul pe romana, engleza, istorie si nu dai bacul din mate

| Vizit a răspuns:

Hey. Si eu sunt la filologie si sincer e mai bun decat celelalte profiluri. În filologie predomina romana, latina, (engleza si/sau franceza), geografie, istorie, filozofie...etc. Punandu-se mai putin accent pe mate, fizica, chimie si biologie,.+ ca avantajul este ca din clasa a XI-ea majoritatea materiilor ce se bazeaza pe mate vor disparea. Si bacul este mult mai ok...+ multe alte avantaje

| Catalin_Gabriel_1998_kVdq explică (pentru Vizit):

Și la ce dau teze?

| Vizit a răspuns (pentru Catalin_Gabriel_1998_kVdq):

Romana, Latina, istorie/geografie, si o limba straina (engleza, franceza sau germana...depinde de scoala. Dar la marea majoritate engleza.)