| dolores_4478 a întrebat:

Cum e profilul filologie?

1 răspuns:
| InTheAir a răspuns:

Filologie (specializare a profilului uman)
? se concentreaza pe limbile straine si limba romana;
? se considera cea mai potrivita alegere pentru cei care nu au nicio treaba cu materii ca matematica, fizica, chimie, fie pentru ca nu sunt pe gustul lor, fie pentru ca se vor indrepta spre o cariera ce nu va necesita prea multe cunostinte din categoria "real";
? matematica, fizica, chimie, biologie nu se mai studiaza din a XI-a;
? se fac 4h-5h romana, 2h-3h limba straina 1 (depinde si de liceu, si daca e intensiv...), 1h-2h latina, 2h istorie, 2h geografie, 2h mate, 2h fizica, 1h chimie, 1h biologie si altele.

Teze
Filologie (simplu si intensiv o limba straina)
- limba latina
- limba romana
- istorie/geografie (la alegere)
- prima limba straina (L1)