| Zanisoara a întrebat:

cum o fac pe mama sa nu ma mai asculte pentru scoala si sa nu imi mai verifice temele? Sunt in clasa a 8 si sunt singura din clasa care mama inca ii verifica temele, am media 9, 41 si imi fac temele pe ascuns,invat pe ascuns si uneori nici nu ii spun ce am de invatat,invat mai bine cand stiu ca nu trebuie sa ma greabesc ca are ea treaba, ca nu e nimic daca ma balbai, iar la teme trebuie sa ii explic clar ce trebuie sa fac detaliu cu detaliu.De parca stie ea ce e complement de cauza.Ma-m saturat, mereu zice ca din cauza ei am 10, ca daca nu era ea eram repetenta,dar niciodata nu mi-a dat o sansa,si nici nu o sa o faca,am vb deja cu ea, cand le spun ca pe colegele mele mamele lor nu le asculta, imi spune ca mamele lor nu au grija de ele.Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Buna! In primul rand felicitari pentru notele bune.
In al doilea rand sa stii ca si eu am fost in aceeasi situatie ca si tine doar ca la mine a incetat in clasa a VII-a.
Am terminat cu media 1-8 9,57 (nu eram prieten cu chimia rolling on the floor) )In fine...
Eram exact in aceeasi situatie doar ca nu ma luam de mama cat de cat apreciam asta. Dupa aceea am inceput chimia in clasa a VII-a. Aveam 10 pe linie dar s-a dus. Aveam un domn cam cum sa spun? Cred ca termenul potrivit e prefacut.(Scuze termenul dar ai intelege daca l-ai cunoaste.) La tabla era super Ok dar la teste... Parca erau corectate de altcineva.Erau smulse multimi de puncte din zecimale gresite dar nu zecimale de genul 9, 3 in loc de 9, 2 ci cele de genul 9, 2 in loc de 9, 234. Ce pot spune era mult de calculat si foarte putin timp.
Oricum.Am fost suparat foarte tare atunci.Asa ca nu am mai dat caietul la corectat niciodata.M-am inchis in mine.De atunci totul a mers perfect.
Cu toate acestea ii datorez totul mamei intrucat este casnica si a renuntat la lucru pentru a sta si a ma creste acasa. Tata lucreaza in It deci nu il prea vad.
In fine poate ca ai si noroc cu mama ta numai ca trebuie sa ai o discutie cu ea.
Trebuie sa inteleaga faptul ca tu inveti si ca tu iei note bune si ca nu ea face testele in locul tau.
Apropo... Ceea ce avem noi se numeste introvertism doar asa sa stii.
Ce inseamna asta? Lucrezi foarte bine atunci cand nu esti sub presiune.
De asemenea introvertitilor (ca si mine) nu le place sa le intre altcineva in teme.
Semne de introvertism sunt si =
1.Esti deranjata cand intra cineva peste tine in camera si te intrerupe de la ceea ce faci.
2.Nu iti place sa lucrezi in grup, ci pe cont propriu, bazandu-te doar pe cunostiintele tale.
Incearca sa-i explici deci mamei tale ca greseste in abordarea pe care o are.
Tine minte introvertitii sunt usor de manipulat si asta ii place mamei tale.
Fa-o sa inteleaga faptul ca tu iei note bune si nu ea.
Sper ca te-am ajutat! O seara placuta in continuare.

Ps daca nu accepta atunci cere-i o saptamana de proba pentru a vedea ca nu ai nevoie de ea

| RainmakerX a răspuns (pentru RainmakerX):

Era sa uit ceva.Scuze daca te-am jignit cumva.

INTROVERTIT= inchis in sine

| Zanisoara explică (pentru RainmakerX):

Cum ai convins-o pe mama ta sa nu te mai asculte?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De unde stii tu ca esti singura careia ii verifica parintii temele?

| ionut258 a răspuns:

Poate vrea sa se asigure ca ai note bune si ajungi la un liceu bun. Poate te va lasa in pace dupa ce termini clasa a8a.

| Ariana095 a răspuns:

Incerarca sa vorbesti din nou cu mama ta si sa o faci sa inteleaga ca numai te incurca pentru ca se baga in treburile tale. Spune-i ca te descurci mai bine singura si ca ar trebuie sa te lase in pace.