| anonim_4396 a întrebat:

Dacă am 1.70 la 16 ani am șanse sa ajung la 1.77? Eu cam atât as vrea sa cresc.Mama are aproximativ 1.65 iar tata 1.75.

4 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună.
Există formula asta:
Înălțimea la care ar trebui să ajungi e aproximativ media înălțimii părinților plus 5 dacă ești băiat și minus 5 dacă ești fată.
După formulă, ar trebui să ajungi până la 1, 75.
Evident, formula nu e perfect, există doar ca să-ți faci o idee.
Este important și stilul de viață pe care îl ai, dacă mănânci sănătos și dacă faci un sport, gen..baschet sau stretching.
În orice caz, ai șanse să ajungi la înălțimea dorită. big grin
Baftă!

| Anonima163333 a răspuns:

Ai sanse.Conform formulei de calcul al inaltimii, care este;
inaltimea mamei=m
inaltimea tatalui=t
PT BAIAT, aceasta este formula.
(m+t+6, 5):2=176,5

Sper ca ti-am fost de folos!

| stiudetoate123 a răspuns:

Da pana la 18 ani cresti, nu conteaza numai parinti genetica e de la stramosi tai

| Bararara a răspuns:

Salut.
Formulele pentru predictia inaltimii sunt inutile. Inaltimea e ceva ce nu poti ghici sau calcula, pentru mine formulele date mai sus au rezultat 1.71/1.72 iar inaltimea mea in prezent este de 1.89 la varsta de 15. Totul tine de genetica parintilor si stramosilor tai. Baietii cresc in general pana la 18-20 si in unele cazuri pana la 22-24 deci cel mai probabil o sa ajungi 1.77 sau mai mult.
Sper ca raspunsul meu te-a ajutat!