| IonitaRobert3920 a întrebat:

dacă îmi place de o fată cum aș putea să mă bag în seama cu o fată, am mai avut relații dar numai la distanta, iar acum am găsit o fată care chiar îmi place și nu știu cum sa ma bag în seama cu ea. Sunt mai timid de fel și aș vrea să vorbesc mai întâi pe un site de socializare și după în oraș, dacă ma puteți ajuta cu un sfat cum sa încep conversația, de multe ori mi s-a întâmplat cu fetele atunci când încep o conversație cu o fată sa vorbim până într-un punct în care nu știu ce sa mai vb cu ea.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ideal este sa vorbesti cu ea pe real, nu te site-urid e socializare, ca acolo nu poti sa fii tu insuti si ai toate sansele sa o pierzi.
Fii politicos, prezinta-te, vorbeste frumos si invita fata la o prajitura sau suc, in oras.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Inveti sa scapi de timiditate ca(,) ca baiat o sa pierzi extrem de mult, mai ales in ceea ce tine de fete, din cauza ei

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Si eu sunt într-o situație asemănătoare doar ca eu îs si mai timid ca tine ( tu măcar ai mai miscat ceva ceva la capitolul fete eu nimic ). Cel mai simplu mod pe care il știu de a te baga in seama cu o fata pe net e să-i zici dupa schimbul ala de buna buna ce faci bine tu : Ce zici găsim si noi niste subiecte de vorbit? ( asta pe net ) In realitate cel mai bine e sa mergi sa vorbești direct cu ea fără rușine: Salut, te-am văzut si mi-ai părut frumoasă, n-ai vrea sa ne cunoaștem la o cafea? Hai sa îți mai zic o chestie si anume ca timiditatea asta a noastră ( îs si eu ) nu e benefica deloc. Si eu am găsit o fata de care îmi place cat de cat si mi-am tot propus să o invit in oras dar pana acum n-am reușit nici măcar sa ii dau un mesaj pe Facebook din cauza timidității. Si ajungi într-un punct in care stai si te gândești ce naiba câștigi fiind asa timid ( ca mine in seara asta ) si realizezi ca nu faci nimic ba din contra mai rau iti faci. Eu acum sunt în tabără ( militară) in munti, rupt de oboseala de la alpinism plus că mai sunt si de paza acu si ca da fie treaba treaba mâine când ajungem înapoi la unitate mai dam si probele sportive ( flotări, abdomene si alergare ) si noi suntem nemancati, nebăuți si ne ****ți, de frig nici nu mai zic. Si mâine mi-am propus ca dupa ce termin cu probele sportive să ii dau mesaj fetei si să o chem in oras orice s-ar întâmpla si dacă nu acceptă dau mesaj la alta si tot asa, adică mâine îmi bag picioarele in ea timiditate. Eu a trebuit sa trăiesc un moment din asta in care stai si te gandesti la viață dar din păcate nu prea poti sa faci asta când esti acasa si stai comod sad. Sper ca te-am ajutat într-un fel sau altul si sper să faci ceva ca sa treci peste aceasta timiditate, eu unul stiu sigur ca mâine ( azi ) o sa trec într-un fel sau altul.

| Kerre a răspuns:

Incearca in primul rand sa vorbesti cu ea, sa afli ce ii place. Incearca sa abordezi subiecte apropiate cum ar fi de exemplu scoala. Daca vezi ca iti raspunde si este interesata de tine atunci o poti invita la un suc, film sau o plimbare prin parc. Dar daca nu va fi interesata de tine si te va respinge incearca sa nu intri in depresie sau sa fii mahnit pentru o lunga perioada de timp cum cad multi in asta.