| ayran a întrebat:

Salut TPU. De ce părinții mei imi spun mereu "trebuie sa te maturizezi" sau "cand o sa-ti revii?". Am 16 ani si ma comport destul de ok cum ar trebui sa se comporte un adolescent. Merg la scoala, invat, nu ma comport ca un copil de 8 ani prin casa, nu ma uit la desene pe tv. Mai mult stau in camera si nu fac nimic greșit. Ma enervează rau de tot cand părinții imi spun asta.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu pare nimic gresit in ceea ce ai spus dar posibil sa fi facut unele lucruri care i-au deranjat pe parintii tai. Cel mai bine ar fi sa ii rogi sa iti explice care sunt greselile facute ca sa poti repara.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tocmai, pentru ca stai toata ziua in camera si nu faci nimic, de acea trebuie sa te maturizezi.
Adolescenti de 16 ani, pe langa scoala si teme, ies afara si ajuta la treburile gospodariei, fac ceva prin casa, fac orice sa-si ajute parintii.
Tu ce faci inschis in camera aia?

| Fatamuntilor a răspuns:

Discuta cu parintii tai si intreba-i ce asteptari au de la tine!