| hgjf a întrebat:

Am 14 ani si nu ma inteleg nici cum cu parinti mei. Imi interzic foarte multe lucruri. nu am voie sa ies afara cu prieteni nu am voie sa merg la party-uri daca ar fi dupa ei ar trebui doar sa invat si sa invat. cand toti prieteni mei colegi de clasa se distreaza eu nu am voie. Si de invatat invat destul de bine. dar intot deauna raspunsul lor e NU. Uneori chiar cred ca sunt marioneta lor. Si mai mereu mi-o dau exemplu pe sora mea care e o altfel de persoana e mult mai calma iar eu am nevoie sa ies sa fac ceva nu sa stau mereu in casa sa invat. Iar mereu cand ies trebuie sa fiu la maxim 8 in casa si pana la 8 ma suna de 10 mii de ori. Chiar nu mai suport sa ma trateze asa.

6 răspunsuri:
| ionica56 a răspuns:

Spunele ca stai cu persoane de incredere si ca esti destul de mare pentru a mai sta o ora in plus na afara! CA trebuie sa inceapa sa aiba incredere in tine! Sau incearca sa iesi cu sora ta la o plimbare sau in grup cu parintii. CAt despre invatat. e bine sa inveti dar stiu cume sa te streseze.Succes!
http://www.zuum.ro/pagina.php?id=720

| bfvhjcv a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa vorbesti cu bunicii, unchii, matushile tale, sau cu un prieten la care ti foarte mult.sigur o sa vorbeasca cu ei.sau incearca sa vorbesti tu cu ei. du-i la psiholog:p scuze.si nu sunt de acord cu ceilalti, trebuie sa iti lase si tie putina libertate, nu sa stai doar in casa.>big grin

| Daaax3 a răspuns:

Poate pentru un timp ai putea sa-i ajuti si sa le multumesti intr-un fel si dupa aia ca iei sa te rasplateasca pentru ce i-ai ajutat sau ca i-ai facut fericiti te vor lasa la petreceri, cu prietenii. Crede-ma stiu cum e fiinfca am un frate de 19 ani si mereu se cearta cu ai mei. Dar eu n-am probleme. Oricum renunta pentru 3-4 zile la distractie si da-le mai multa atentie, dupa aia poti pleca. Vor fi mai intelegatori.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze ca iti spun, dar cred ca parinti tau au dreptate. ei for sa devi cineva in viata, nu o tarfa... daca ai iesi zilnic afara, pana la 11 de exemplu, a doua zi nu ti-ar mai sta capu unde vrei, si te ai obisnui asa, si nu ti-ai mai face temele. ai cunoaste alte parsoanE, ai incepe sa fumezi, sa faci sex, etc ( crede-ma stiu din experienta ) asa ca stai acolo linistita. si distractia asta pentru tine ii nama prostie, o sa iti dai tu seama cand te maturizezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tipic parintilor. Deocamdata nu prea ai ce face, pentru ca esti micuta si depinzi de ei. Intr-un fel iti prinde bine pentru ca ei sunt asa si pe de-o alta parte, nu prea. Si asta pentru ca prinzi resentimente fata de ei. Sa inteleg ca ei vor doar sa inveti. Spune-le sa te lase putin mai libera, ca esti copil, ca ai nevoie si de prieteni, de iesiri si ca asta n-o sa-ti afecteze cu nimic invatatul.Demonstreaza-le ca poti iesi cu prietenii si poti lua note mari in acelasi timp. Asa poate vor intelege.