| wolfrram a întrebat:

dupa cum stiti luni incepe evaluarea nationala.
Cei care ati mai dat sau o sa dati ce sfaturi imi puteti oferi?
Am mare nevoie de nişte sfaturi, orice fiind binevenit. De exemplu, mi-ar prinde bine să-mi spuneţi ce să învăţ mai mult(ştiu că trebuie să învăţ toate definiţiile şi trăsăturile fiecărei specii), ce greşeli aţi făcut voi, să am mare grijă la..., nu ştiu, orice credeţi că-mi va fi folositor.
Daca puteti sa imi lasati o adresa de mail, facebook sa schimbam niste pareri, impresii mi-ar fi de mare ajutor. happy

3 răspunsuri:
| DaughterOfDarkness a răspuns:

- Să încerci să nu ai emoții prea mari, pentru că o să îți facă mai mult rău decât bine.
- Citește cu mare mare atenție cerințele și verifică, la sfârșit, dacă ai răspuns la toate întrebările după cerință
- Nu ieși primul/prima din sală ca să te dai mare apoi cu asta, că nu-i important
- Nu învăța noaptea dinainte de examen
- După examenul de la română, dormi puțin de-amiaza eventual, golește-ți mintea de toată româna și axează-te pe mate
- Uită-te prin caietele de anul ăsta, la tipurile de exerciții ca să-ți amintești cum se rezolvă fiecare
Mult succes și să ne fie tuturor bine!

| timeOUT a răspuns:

Am cateva sfaturi pentru tine,, si sper sa le apreciezi.
1)la Lb Romana, invata cateva epitete, metafore, expresii, forme de adresare, pe care ai putea sa le introduci in text/compunere/eseu... asta o sa te ajute mult, o sa dai impresia ca stii ce faci.
2)la romana sa nu tai prea mult, daca tu scrii acelasi lucru cu cel de langa tine si tu ai 9 taieturi si el doar 2 intru-un text. o sa ai cu mult mai putin, nu doar cu acele sutimi care le pierzi pe taieturi,,. acolo sunt oameni, nu corecteaza doar dupa barem, daca vrea sa iti dea mai putin,, da, ca nu da de la ei., deci sa ai grija cu taieturile.
3)la matematica, axaza-te pe geometrie, intrucat cred ca acolo este problema. sunt 30 de puncte la subIII, la o problema, de geometrie. macar rasfoieste ultimele teoreme. dar sa le si intelegi.
4)sa nu faci niodata galagie in sala. este un profesor suprafeghetor, o sa primesti mici sfaturi. dar sa nu sari niodata cu gura. sa sa ti se atraga atentia, si o sa te pierzi... siasa este putin timp,, asta ti-ar mai trebui.
sper ca te-am ajutat. succes la examen

| MaryMarya14 a răspuns:

Si eu dau examenul luni. Eu m-am pregatit intens inca de la inceputul anului. Un sfat de la mine ar fi sa citesti cu mare atentie cerintele, sa nu te grabesti, sa recapitulezi toate formulele, definitiile si sa nu te stresezi! Ma refer, sa nu te gandesti la ce nu sti, gandeste-te la ce esti in stare sa faci. Gandeste pozitiv si intra in sala de examen plin de incredere. Pana la urma trebuie sa fim multumiti de orice rezultat pe care il obtinem deoarece acesta reflecta munca noastra. Ca sa fii si mai fresh pentru examen, poti sa te culci mai devreme in noaptea de dinainte. Crede-ma, o sa te ajute putin mai multa odihna.