| EşanuPaula a întrebat:

Bună, TPU.
Peste câteva zile, luni, mai exact, am Evaluarea Naţională la română.
Am mare nevoie de nişte sfaturi, orice fiind binevenit. De exemplu, mi-ar prinde bine să-mi spuneţi ce să învăţ mai mult(ştiu că trebuie să învăţ toate definiţiile şi trăsăturile fiecărei specii), ce greşeli aţi făcut voi, să am mare grijă la..., nu ştiu, orice credeţi că-mi va fi folositor.
Dacă stăpâniţi foarte bine propoziţiile subordonate, funcţiile sintactice, părţile de vorbire şi/sau de propoziţie, orice, lăsaţi-mi un comentariu mai jos.
Spuneţi-mi la ce să fiu foarte atentă, ce greşeli să evit a face.
Vă mulţumesc mult, mult.
Răspunsul cu cele mai folositoare detalii(dacă se poate să nu copiaţi mot-a-mot de pe internet, ar fi perfect) va primi o fundă, bineînţeles.
P.S.: Stăpânesc destul de bine matematica, dar, la fel, îmi puteţi da nişte sfaturi cu ce să fac şi ce nu.

Răspuns Câştigător
| MadRaven a răspuns:

Bună,
Şi eu dau luni examenul. Dacă ar fi să îţi scriu aici toate sfaturile mele, aş scrie un roman laughing
Îmi laşi un mesaj cu o adresă de yahoo, facebook, un număr de telefon, ceva?
Asta dacă vrei.
Eu ştiu din experienţă la ce trebuie să ai grijă, pentru că frecventez olimpiade şi concursuri judeţene şi chiar naţionale. happy

| EşanuPaula explică (pentru MadRaven):

Tocmai ţi-am lăsat un mesaj la o altă întrebare, nevăzând că mi-ai răspuns:)).
Uite: https://www.facebook.com/paula.andreea.1485

2 răspunsuri:
| PerfectLife a răspuns:

Ai grija la ortografie, nu te grabi si lasa emotiile deoparte.