| DeCeMaiContează a întrebat:

Aceasta este a doua mea intrebare de acest gen.
De cateva zile am emotii in legatura cu liceul.Mereu ma gandesc cum va fi, cum ma voi intelege cu noii colegi...As vrea sa imi spuneti cum sa fac le fac o impresie buna colegilor.

Răspuns Câştigător
| Alynutza5 a răspuns:

Si eu sunt pusa cam in aceeasi siuatie! Cel mai "infricosator" lucru pe care il poate auzi un absolvent de gimnaziu.Iti voi spune povestea mea:sunt o fire mai timida intr-un fel dar in aceelasi timp in mmentul in care cunosc un om care imi place ma lipesc de el. Analizez oamenii si vad daca am ceva in comun cu ei. Fi curajos. Dar nici nu exagera cu curajul! Fi tu insati! Nu incerca sa pari altcineva! Incearca sa gasesti puncte comune cu colegii! Aceste lucruri mi le spun si mie cei de langa mine! Succes la liceu! happy

| RainmakerX a răspuns (pentru Alynutza5):

Hei. Daca vrei poti sa citesti si raspunsul meu... s-ar putea sa te ajute anumite parti din el.

6 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu trebuie sa ai emotii. Te porti normal si gata. Astfel le vei face o impresie buna. Cu timpul o sa vezi ca incepi sa te apropii din ce in ce mai mult de colegi. Eu tin minte ca am inceput sa ma imprietenesc in adevaratul sens al cuvantului cu ei prin semestrul al 2-lea din clasa a 9-a. Lasa totul de la sine.

| RainmakerX a răspuns:

Hei.

Iti faci griji degeaba... Nu ai cum sa nu-ti gasesti macar 1-2 prieteni in toata clasa.

Cum sa faci o impresie buna?
★Sa nu pari disperat dupa note dar nici prost.
★Nu ii intreba pe altii ce note au luat *doar daca te intreaba ei le spui*
★Sa nu te bucuri extrem de mult pentru note bune si sa nu plangi pentru note mici. *oricum la liceu nu mai plange nimeni dar spun asa ca sa acopar orice posibilitate*

★Daca vezi pe cineva ca greseste atunci lasa-l sa greseasca. *oricum nu o sa te asculte*
★Nu spune "stiam eu" dupa ce se intampla ceva rau.
★Fii o parte din turma. 1 pentru toti, toti pentru... aaah, neah. Este doar 1 pentru toti.

★Saluta doar persoanele care iti raspund. Primele 3 dati saluti de proba. Daca nu iti raspunde in niciuna atunci nu ii mai saluti.
★Fetele le saluti chiar daca ti se par fufe, nesimtite, prefacute... etc.

★Daca esti tipul care isi face mereu temele atunci nu le da temele. Ofera-te sa le explici daca esti atat de bun.

In rest trebuie sa-ti alegi un "stil de joc".

Nu ai cum sa fii cel mai bun la sport, cel mai popular sau cel mai inteligent in acelasi timp.

Asta inseamna si ca nu ai cum sa fii tocilar si sa "ai toate fetele din liceu la picioare". *vorba vine*

Trebuie sa stii clar ce vrei sa faci in acesti 4 ani. Deciziile pe care le faci in clasa a 9-a o sa te urmareasca mult si bine.

★Chiulul in masa este acceptabil.
Daca nu o faci atunci iti poti lua gandul de la simpatia colegilor.

Alta regula de baza este "SA NU FACI NIMIC DACA NU ESTI RUGAT "

★Nu te lauda cu munca suplimentara dar daca iei note mari sa nu spui "Vai, ce usor a fost caci poate ca ai si colegi care nu au facut nimic."

Daca iei note mari atunci este mai bine sa spui "Am picat pe subiect" sau la numarul x a fost mai greu. (daca va dau profesorii teste pe 2 numere)

De ce este asa?
Daca spui ca ai invatat si ai luat 10 atunci o sa te considere un tocilar.

Daca spui ca nu ai invatat nimic si ai luat 10 atunci o sa te invidieze sau o sa spuna ca iti bati joc.

Sa nu fii timid! Raspunde-le la orice!
O sa auzi de multe ori rautati sau chestii gen "Mama, ce as f pe aia."

Daca te intreaba careva ceva atunci raspunde sau o sa-si bata joc de tine pana raspunzi. *ex sa-i sau fund?*

Diriga/dirigul nu tine cu nimeni. Sa nu fugi la el/ea decat daca ai probleme majore *asta inseamna amenintari*. Colegii o sa te considere un catelus fricos daca faci asta.

Parintii nu au ce sa caute in disputele dintre elevi. Nu mai suntem in 1-8.

Sa nu-ti spui parerile negative despre colegi, nu conteaza cat de "prieten" esti cu acela alaturi de care barfesti.
Barfa este o sabie cu 2 taisuri.

Cam atat este de spus.
In prima zi incearca sa retii numele catorva colegi. *o sa dea bine la prima impresie*

Succes!

| Kandia15 a răspuns:

Fii tu insuti! Se observa cand cineva vrea sa para ceea ce nu e!

| ambicio a răspuns:

Trebuie să fii tu însăți, nu are rost sa te dai altă persoană sau sa îți faci griji. O să reușești să te integrezi și să îți faci prieteni pur și simplu fără a urma un plan sau ceva

| UserulAnonim a răspuns:

Nu te gândi cum va fi, te stresezi degeaba, oricum nu poţi planifica nimic.

Cum să fie? Faci cunoştinţă cu colegii, diriga, şi aia e. N-ai de ce să ai emoţii, la liceu se poartă mai matur oarecum, adică nu mai sunt copii sălbatici.

Fi fără grijă şi până începe clasa a 9-a bucură-te în continuare de vacanţă.

Fundă?