| walkie a întrebat:

Salut TPU! Eu cu inca 3 prieteni am cunoscut o fata acum vreo luna, iar acum o saptamana ne-a chemat sa mergem la un apartament al verisoarei ei, care a furat cheia de la mama ei (mama ei tine cheia pentru o vecina plecata in strainatate). Am mers acolo vreo 4 cu cele doua fete timp de doua zile, iar in a doua zi a venit mama fetei peste noi iar dupa ce am plecat a inceput sa ne sune de pe telefonul ei ca sa ii aducem banii inapoi sau ne da la politie. Noi, cu toata sinceritatea, nu am luat nici macar un leu din toata casa aia. Nu stiu care era faza cu banii dar dupa ce ne-a amenintat toata seara si dupa ce a vorbit mama primei fete cu ea ne-a lasat in pace. Dar acum, peste vreo 5 zile, a gasit niste poze cu noi acolo in apartament cu niste doze de bere si cu alti prieteni de ai fetei, care nu au legatura cu toata chestia. A zis ca ne da la politie pe toti si ca isi duce fiica la ginecolog, chit ca nimeni nu a facut absolut nimic cu ea. Nu am facut mai nimic in casa aia in afara de a ne face cafea, popcorn si cam atat. Am mers acolo ca ne-a chemat respectiva fata si cam asta a fost tot. Tin sa zic ca suntem toti minori. Ce ne poate face politia in cazul asta sau ce ni se poate intampla dupa toata chestia?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acea persoană ca să facă plângere la poliție, trebuis să aibă un motiv serios, să demonstreze la poilție că i-ați adus un prejudiciu, că ați distrus, furat, etc. Simpla voastră prezență acolo la o anumită dată fără permisiunea ei, nu constituie o infracțiune. De aceea vă tot amenință. să vă sperie. Dacă ar avea intenția să o facî. ar fi făcut deja asta. Așa că nu veți păți nimic.

| PiouelPol a răspuns:

Din moment ce exista poze se poate pune ca eveniment privat, iar in perioada asta evenimentele private sunt interzise, in cel mai rau caz va luati o amenda.