| Andrei4KiLL a întrebat:

Fac sala de 2-3 saptamani cu un prieten care face de mult timp. De cand am inceput sala, am cumparat supliemnt proteic cu carbohidrati ca sa ma ingras. Ca sunt foarte slab. 55 kg. Si de ieri, am inceput sa iau creatina. Creatina o sa iau decat maxim 20 de zile deoarece nu vreau sa iau mai mult. Vreau sa stiu daca e buna si daca iau acum creatina, am inteles ca nu e ok sa te lasi de sala, e adevarat? Adica pot sa iau creatina, si sa ma las de sala, nu se vor lasa muschii, sau alte chestii? FUNDAAA

7 răspunsuri:
| JustAsimpleUser a răspuns:

Ok..sa incepem cu faptul ca orice tip de muschi in afara de cei naturali..in timp o sa fie egali cu 0. iar substanta pe care o iei tu se ia doar in cazul in care ai arderi foarte puternice..altfel o sa te ingrasi foarte rau..organismul o sa ti cedeze..inima o sa fie inconjurata de gradime.etc, pentru ca ea distribuie grasimea unde nu exista. sfatul meu este sa faci sala cat mai ai abonamentul apoi sa faci asa, mananci des si putin in fiecare zii ..si alimentatia sa fie diversificata.ce apuci tu

| Andrei4KiLL explică (pentru JustAsimpleUser):

Deci eu, dimineata, imi fac milk-shakuri fara proteina sau creatina,. Doar lapte, 5-6 oua de prepelita, fructe. Fulgi de ovaz.si am inceput sa am 4 sau 5 messe pe zi.Eu nu pot sa ma ingras.Sunt la fel ca mama mea...Si nu pot sa ma ingras pur si simplu.Trebuie sa iau ceva ca sa ma ingras.Si de asta am recurs la proteine..Macar o perioada sa fac 60 kg..si dupa nu ma mai ating de ele.Doar atat vreau.Ca restul o sa o iau usor usor. Ar fi ok asa? Ce zici?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andrei4KiLL):

Proteinele nu ingrasa... mai bine iei un weight gainer bazat pe carbohidrati ( are si ceva proteine ).

Cate farfurii de cartofi si orez mananci pe zi? Cate fripturi?

| Cosmin86 a răspuns (pentru JustAsimpleUser):

Serios... orice fel de muschi in afara de cei naturali o sa fie egali cu 0?

DE UNDE ai scos o asemenea CRETINITATE? Tu crezi ca vrenu sportiv cu medalii e natural? laughing Ca ai vreo sansa la podium natural?

| Andrei4KiLL explică (pentru Cosmin86):

Da,eu iau proteine pe baza de carbohidrati. Pro gainer se numeste, sau gainer pro.Mi l -a luat acest baiat cu care fac.Si acestea sunt proteine cu cei mai mult carbohidrati. Nu mananc neaparat cartofi prajiti sau orez. Mananc dimineata.Mananc la 12, iau gustari, alune, fructe, etc.Manac cartofi o data pe i sau la 2 zile( natur). Adica mananc cu somon.Si fripturi.Mananc foarte mult piept de pui. foarte mult peste, ficat, etc. Daca iau Pro Gainer bazat pe carbohidrati, este vreo sansa sa ma si ingras happy? Adica normal asa ar trebui

| Cosmin86 a răspuns (pentru Andrei4KiLL):

Da, este. dar mananci cam putin... eu pentru masa musculara mananc ceva de genul:

8:00 4 oua, fulgi de ovaz, 5 felii de muschi afumat, 5-6 felii de paine integrala

11:00 piept de pui cu orez si legume

14:00 piept de pui cu cartofi la cuptor + salata de rosii, ridichii, etc.

16:00 migdale/nuci/caju

18:00 muschi de vita cu orez ( sau cartofi la cuptor/fierti ) + rosii

20:00 peste ( file pe gratar ) cu ciuperci ( sau orez ) SAU paste cu piept de pui la cuptor

22:00 4 iaurturi ( sau branza cu rosii ).

| Andrei4KiLL explică:

Sincer pana acum nu am avut timp. Ca am fost ocupat cu liceul. O da încerc sa văd dacă meniul tău o sa mă ajute. Mersi mult