| AndreeaDaniela2000 a întrebat:

Intrebare pentru cei care dau BAC-ul anul asta.La limba și literatura română subiectul 3 sunt opere care în proportie de 80% nu trebuie invatate?
Ma refer la Harap-Alb sau la ce s-a dat anul trecut, are cineva vreun sfat de la profesori?

2 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Eu nu dau bacul, dar îți zic că trebuie să înveți tot. Nu ști ce pică. Sunt multe, într-adevăr, dar fă un rezumat de 2 pagini la fiecare operă. Și învață tot ca pe o poveste și NU cuvânt cu cuvânt.

| 1234567anaa a răspuns:

Eu sunt clasa a 12 a la filologie și toate operele trebuie sa fie învățate 100%. Poate tu ai aceasta nelămurire pentru ca exista niște opere la alegere. De exemplu dacă scrie un roman al experienței tu poti sa scrii Maitreyi sau Ultima noapte. Sau alt exemplu o poezie a lui Bacovia tu poti sa alegi ori Plumb ori Lacustra. Găsești pe net toate operele incluse. Harap Alb este una importantă. Exista și opere cu șanse mici sa pice ca și postmodernismul, Iona, joc secund de ion Barbu etc. Junimea