| anonim_4396 a întrebat:

Ce opere din programa de BAC de la limba romana NU trebuie invatate? De exemplu am inteles ca 'Danila Prepeleac' nu trebuie invatat, ca avem 'Povestea lui Harap-Alb' care este aceeasi specie si de acelasi autor.

3 răspunsuri:
| MagicOneT a răspuns:

De ce nu iti intrebi profesoara / profesorul? Ai sanse sa primesti un raspuns competent. Cand am dat bacalaureatul stiam cateva "opere":

Epic:

Povestea lui Harap-Alb
Moara cu noroc
O scrisoare pierduta
Ion
Enigma Otiliei
Ultima noapte de dragoste, întâia noapte de război

Liric:

Luceafarul
Plumb
Testament
Eu nu strivesc corola de minuni a lumii

Cu 2 sau 3 saptamani inainte sa termin clasa a 12a, i-am spus profesoarei cam ce stiu (ce ti-am enumerat eu tie mai sus) si mi-a spus pe un ton usor speriat: "pai si cu celelalte ce faci?"
Pentru mine au fost suficiente acestea, restul nici nu mai mi le aduceam aminte.

| Yurisa a răspuns (pentru MagicOneT):

Ai uitat "Zmeura de campie"