| DeCeMaiContează a întrebat:

La toamna voi incepe clasa a 9-a si am putine emotii. Vreau sa va intreb, cum a fost pentru voi primul an de liceu? Dureaza mult sa ma adaptez?
Dau funda la cel mai bun raspuns.
Ma scuzati de categorie.

4 răspunsuri:
| ABCD122 a răspuns:

Si eu sunt tot a 8-a, insa mai mult ma tem pentru examenul din vara.

| CravataAlbastra a răspuns:

Imi amintesc cand anul trecut pe vremea asta puneam si eu aceasta intrebare pe TPU.(acum sunt clasa a 9 a). Eu care am fost o persoana mai timidă din cauza colectivului pe care l-am avut in gimnaziu, ma gandeam cu o oarecare frica, la liceu. Dar odata cu timpul scurt, dar bun in care eram clasa a 8 a, m-am mai maturizat.
Pentru mine a fost greu din cauza faptului ca am avut un accident de masina inainte de a incepe liceul si aveam dureri fizice, in fine ideea e ca m-am surprins in prima zi de liceu si am fost chiar foarte sociabilă si chiar cea mai tupeista. Eu deja ma cunoscusem cu colegii, ii stiam e pe facebook, wapp pentru ca se făcuse un grup pe wapp cu colegii dupa ce s-au afisat clasele. In vara ma întâlnisem cu uni colegi prin oras.
Trebuie sa fi in prima zi sociabilă, sa ii saluți pe toți, sa faci cunostinta cu toti, sa le dai atentie tuturor, fiecarui in parte. Si a zâmbi e foarte important. Trebuie sa iti alegi bine prietenii. Sa încerci sa nu te apropii prea mult de persoanele care sunt mai marginalizate pentru ca si tu o sa fi marginalizată. Stiu ca nu e corect ceea ce te-am zis, dar mai ales la liceu conteaza ce prieteni ai.
Primul an de liceu nu e greu, trece repede. E usor daca esti o persoana sociabila, draguta... nu cu fițe. Bafta sa-mi scrii cum a fost prima zi de liceu!winking

Răspuns utilizator avertizat
| andreea0808 a răspuns:

Buna. Inceputul liceului este o schimbare destul de mare in viata oricarui adolescent. Colegi noi, profi, etc... Pentru mine a fost ok pentru ca daca esti sociabil, prietenos, nu o sa ai probleme. Nu dureaza mult pana te adaptezi mai ales daca iti faci prieteni. Eu iti urez succes si si note mari!