| anonim_4396 a întrebat:

M-am cam saturat de viata asta. Sa nu înțelegeti gresit, nu vreau sa ma sinucud laughing, nu am astfel de ganduri. Sunt la liceu si nu mai pot, incerc sa invat, dar nu reușesc deloc. Incerc sa ma schimb dar nu pot. In majoritatea timpului am ideea de a ma schimba, dar de fiecare data spun: "De mine, de luni". Nu prea sunt eficient, pretind ca sunt cu totul o alta persoana si nu stiu cum sa ma schimb. Va rog sa ma ajutati.

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Pustiulica, accepta ceea ce esti, cine esti, ce faci. Nu incerca sa fii ce nu poti fii. Fiecare om este original in felul sau. Datorita atator prostii pe care le vedem la TV si pe internet ne fac sa nu mai fim multumiti de propria persoana. Iesi mai mult din casa, fa-ti mai multi prieteni, comunica mai mult. Si pana la urma...esti la liceu, nu ai altceva de facut decat sa inveti. Invata. Dupa liceu urmeaza facultate, master si o viata luuunga. Spor.

| Deaad a răspuns:

De ce nu inveti?
Eu nu invat pentru ca nu imi mai plac materiile pe care le studiez la mate info si ma voi muta in curand la stiinte sociale sau filologie.
Nu invat pentru ca am altceva mai bun de facut.
Ceva mai util pentru mine personal.

Chiar si jucatul pe calculator este mai util decat sa invat ceva ce nu imi place.
Deci daca problema ta e ca nu-ti place ce faci, invata la ce iti place.
Dar macar invata ceva.
Daca nu-ti place sa inveti de loc, fa muzica.Canta,fa-ti trupa, invata sa canti la un insturment.
Orice dar in viata trebuie sa faci ce iti place.