| anonim_4396 a întrebat:

Heei.Am 16 ani si ultima mea perioada a fost tare aiurea.:d
Faza e ca nu ma simt deloc bine in pielea mea, simt ca sunt prea naiva, ca imi pasa prea mult. Sunt la un liceu 'de fite' doar pentru ca aici chiar se face scoala si de astea. Nu vreau decat sa invat sincer, dar ma izbesc zilnic de multe lucruri care ma afecteaza.
La mine in clasa majoritatea au telefon de ala 'smecher', mai toti se imbraca din magazinele de la mall si par sa nu poarte prea des aceleasi haine. Eu in schimb, imi iau prin rotatie cele 6-7 bluze pe care le am, nu imi permit sa imi iau chestii scumpe de machiat si tot ce au ei..Adica, nu am posibilitate financiara pur si simplu. Sunt constienta ca ai mei fac eforturi doar ca sa ma tina la scoala si ma simt incomod cand trebuie sa le cer bani pentru ca ii aud mereu plangandu-se.
Apoi, am impresia ca toti colegii care mai schimba cate o vorba (lipsita de rautate) cu mine o fac doar pentru ca stiu ca au ce sa scoata de la mine. Nu ma pricep absolut deloc sa spun nu, asa ca ma gasesc zilnic oferindu-le tema sau ajutandu-i (mai mult decat ar trebui, cred eu) la teste.
Am spus 'lipsita de rautate' pentru ca de multe ori se fac glume destul de proaste pe seama mea..De obicei cand patesc asta incerc sa o intorc cumva, sa incep sa rad, dar de fapt ma pune serios pe ganduri.
De iesit, ies foarte rar..Prieteni nu prea am, sau cel putin nu intr-atat de buni incat sa reusesc sa ma deschid in fata lor..Nici macar parintilor nu le-am spus prin ce trec, asa ca am preferat sa o spun aici.
Am nevoie de sfaturi, de impresii, de oricehee hee

Răspuns Câştigător
| D4ny3l4 a răspuns:

Oau! Am crezut că am păreri, dar sincer când am citit postarea ta m-am văzut pe mine acum 3 ani când am intrat la liceu.Stai liniştită lucrurile o să se schimbe pe parcurs, tu o să te schimbi.Asta îţi spun din propria experienţă, eşti prea bună şi darnică, lucru care nu e rău, dar sunt foarte mulţi oameni pe planeta asta care nu ştiu să aprecieze asta, exact ca şi colegii tăi. Sfatul pe care ţi-l dau acum e sfatul pe care mi l.am dat şi eu mie. Încearcă să ţii pentru tine şi pentru persoanele care vezi tu că merită, nu cele care sunt mieroase şi se poartă frumos cu tine doar atunci când îi ajuţi.Crede-mă,când eşti bun eşti luat de prost!winking Fii sigură că atunci când o să înveţi să îi răspunzi o să îţi spună că eşti rea,că nu te porţi ca o colegă,dar gândeşte-te ei ar face aşa pentru tine? E timpul ca tu să faci ceva pentru tinewinking.Ei fără tine nu se pot descurca,tu fără ei,de minune,poate chiar mai bine.Şi în ceea ce priveşte prietenii de asigur că o să îţi faci,poate doar câţiva,dar o să fie prieteni adevăraţi care nu o să te dezamăgească. Sper ca sfaturile mele să îţi prindă bine, bine dacă o să le dai ascultare, eu doar ţi-am zis-o pentru binele tău, mie nu mi-a zis nimeni nimic, am învăţat totul pe propria-mi piele.Baftă la liceu şi ai mai multă încredere în tine :*!

| ioaannaa a răspuns (pentru D4ny3l4):

Mersii, raspunsul tau chiar m-a incurajat si m-a facut sa ma simt mai bine!happy

| D4ny3l4 a răspuns (pentru ioaannaa):

Mă bucur :*. Asta a şi fost intenţia mea happy.

| D4ny3l4 a răspuns (pentru ioaannaa):

Ma bucur :* asta a fost şi intenţia mea. O să vezi că o să fie totul bine happy.

9 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Raspunsul este simplu. Daca mai comenteaza ceva referitor la lipsa ta de bani, eu le-as zice ceva de genul: "Umm, sper ca voi sunteti constienti ca voi aveti bani doar pentru ca ati avut norocul sa va nasteti din niste parinti bogati, si ca nu este meritul vostru, da?"

In principiu, eu (desi nu sunt de loc sarac) evit sa interactionez cu oamenii care te judeca dupa cati bani ai sau cum te imbraci. Am putini prieteni, dar cei pe care ii am sunt foarte buni si gandesc intr-un mod similar cu mine. Tu vrei prieteni buni, nu multi.

| ioaannaa a răspuns (pentru Radu284):

Ehm, lipsa banilor e mai mult e o chestie la care ma gandesc eu. Pana acum nimeni nu a zis nimic legat de asta (sau nu pe fata, ma rog). Oricum o sa aplic daca o sa fie cazul, mersii.happy

| horansgang a răspuns:

O poveste interesantă care are multe cauzuri comune.
ştiu, e greu să te împrieteşti cu cineva în zilele de azi. ei te apropie de tine cu un motiv, sau doar pentru că n-au cu cine să-şi piardă timpul.

revenind, îţi propun să nu-ţi mai pese (ştiu că e greu, dar nu ştiu cum altcumva) de ce zice lumea şi să încerci să fii tu. să fii mai îndrăzneaţă. răspunde-le cu aceeaş monedă.

ah, ce vorbesc. am spus doar tâmeni imposibile, ştiu laughing

| ioaannaa a răspuns (pentru horansgang):

laughingNu-s tampenii..Acum ca stiu teoria o sa incerc sa o si pun in practica, mersii:3

| Mădiiiiie a răspuns:

Saluuut! Sincer, m-a pus pe ganduri intrebarea ta, fiindca si eu am astfel de colegi si nici eu nu ma imbrac cu cine stie ce chestii din mall. Faza e ca in cazul temelor eu am devenit mult mai indrazneata spunandu-le " NU" raspicat. Evident eu venit intrebari de genul :" De ce? " "Ba, nu fii cretina, de ce nu ne-o dai? ". Dar mie mi-a fost destul de simplu sa le raspund ca e alegerea mea si daca nu le convine cat am facut pentru ei sa nu mai apeleze la mine! Tu tot ce trebuie sa faci e sa nu iti mai faci probleme, pentru ca astea vor trece in timp, adica gandeste-te doar la momentul cand ei vor trai la 30 de ani de pe banii parintilor, ceea ce e super-trist, iar tu vei avea o cariera de succes. happy BAFTA

| ioaannaa a răspuns (pentru Mădiiiiie):

Mersi mult:* si sinceer, gata, sunt hotarata sa invat sa refuz:3